DL: Kaj se dogaja z novomeško vremensko postajo oz. kje so ažurni podatki?

24.6.2018 | 12:15

Simbolna fotografija vremenske postaje (dotična stoji v Trebnjem) (foto: arhiv)

Simbolna fotografija vremenske postaje (dotična stoji v Trebnjem) (foto: arhiv)

Bralko Andrejo jezi izjemna površnost in neverjetna neresnost Agencije RS za okolje (Arso), ki si ju ta ugledna agencija po njenem prepričanju ne bi smela privoščiti: »Za petdeset let nazaj ali pa še dlje imamo natančne podatke, koliko snega je kdaj zapadlo v katerem mestu in kako debela je bila snežna odeja na kateri datum. Za letos pa za Novo mesto ni nobenih podatkov ali pa so ti popolnoma napačni! Pred dnevi je prek noči v Novem mestu zapadlo 20 cm snega, novomeški vremenoslovci pa so namerili le 4 mm, da ne govorim o tem, da podatka o skupni višini snežne odeje v Novem mestu letos na spletni strani Arsa ni, je pa na primer vestno beležena skupna višina snežne odeje v Portorožu. Na spletni strani Arsa tako lahko najdemo podatek, da je bilo 26. februarja leta 1969 v Novem mestu 28 cm snega, podatka, koliko ga je bilo na ta dan letos, pa ne. Kot da smo se vrnili v srednji vek! Tudi za Lisco, ki je pri nas glavna srednjegorska meteorološka postaja, ni podatka. Ko bodo zanamci brskali po teh podatkih, bodo lahko ugotovili le, da je bila letošnja zima v Novem mestu brez snega. Kako to, da so za Kočevje in Črnomelj na voljo natančni podatki, za Novo mesto ali Lisco pa ne?«

Z omenjene agencije so pojasnili, da so lansko poletje novomeško postajo iz glavne postaje spremenili v padavinsko postajo. »Na postaji Novo mesto so bili dolga desetletja na voljo klasične meritve in opazovanja, ki so bila redno posredovana v radijski eter, na teletekst, internet ... Na postaji je bil prisoten meteorološki opazovalec in jih je večkrat dnevno pridno beležil in posredoval naprej. Z razvojem interneta smo pred 10 leti na naši spletni strani razvili spletno aplikacijo, ki omogoča dostop do meteoroloških opazovanj in meritev, ki smo jih od leta 1961 izmerili na naših opazovalnih postajah. Od poletja naprej, ko je v Novem mestu le še padavinska postaja, se tako meri le še količino padavin, višino snežne odeje, trajanje sonca in pojave. So pa ti podatki na voljo z  enomesečno zakasnitvijo, za razliko od prej, ko so nam bili podatki na voljo takoj,« je zapisal Miha Demšar z oddelka za tok meteoroloških podatkov na Uradu za meteorologijo in hidrologijo Arso.

Demšar še pojasnjuje, da so se od poletja naprej, ko je bila ukinjena glavna postaja, namesto tega začeli objavljati podatki, ki jih izmeri posodobljena samodejna postaja, ki je postavljena na isti lokaciji. Tako se za postajo Novo mesto v medijih še vedno pojavlja podatek o stanju vremena, oblačnosti, temperaturi, tlaku, padavinah in vetru. »Konkretno vaša bralka sprašuje glede snežne odeje. Ker so meritve snežne odeje opravljene po drugačnih standardih, kot ga imamo pri drugih glavnih postajah, podatka o snežni odeji namenoma ne objavljamo pod rubriko snežne odeje iz glavnih postaj. Je pa ta podatek vseeno dosegljiv na treh različnih mestih na naši spletni strani.« Povezave do teh podatkov smo naši bralki že posredovali.

Članek je bil objavljen v 11. številki Dolenjskega lista 15. marca 2018 v rubriki HALO, tukaj bralec Dolenjca!

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava