Melania Trump - prva na tujem rojena prva dama ZDA po letu 1829

9.11.2016 | 09:20

Na zmagovalnem odru. Foto: Getty Images

Na zmagovalnem odru. Foto: Getty Images

V taboru Donalda Trumpa so navdušeni. Foto: Reuters

V taboru Donalda Trumpa so navdušeni. Foto: Reuters

Kariera fotomodela je takrat za slovenske razmere že zelo slavno 26-letno Melanio Knauss pripeljala v New York, kjer je omrežila razvpitega poslovneža Donalda Trumpa, s katerim se bo januarja preselila v Belo hišo. Trumpova bo prva na tujem rojena prva dama ZDA po letu 1829.

Melanija Knavs se je rodila aprila 1970 v Sevnici, ki zadnje mesece doživlja invazijo tujih novinarjev in radovednežev v iskanju korenin nove prve dame ZDA.

Uspešno kariero fotomodela je začela že pri 16 letih v srednji šoli in jo nadaljevala med študijem arhitekture v Ljubljani. Ko je bila stara 18 let, je že delala v Milanu, kasneje tudi v Parizu, nato je šla v New York.

Na eni od številnih zabav newyorškega tedna mode je septembra 1998 naletela na Trumpa, ki je bil takrat zelo znan, saj je s svojim priimkom okrasil številne sodobne zgradbe. Še bolj pa je slovel po odmevni ločitvi od prve žene Ivane, Čehinje, ki ga je obrala za pošteno ločitveno vsoto, in po tem, da je rad pogledoval za lepoticami. Takrat je bil že v ločitvenem postopku od druge žene Marle Maples, na zabavo pa je prišel z drugim dekletom.

Slovenka mu je padla v oči in zaprosil jo je za telefonsko številko, ki pa mu je ni dala, ker je poznala njegov sloves. Namesto tega ga je zaprosila za njegovo številko in jo nemudoma dobila. Čez čas ga je razveselila s klicem in začela sta razmerje, a ga je Melania hitro začasno prekinila, ker Trump ni mogel takoj iz svoje kože.

Kmalu sta se spet zbližala in od takrat sta nerazdružljiva. Trump pravi, da se nikoli ne prepirata, ker sta neverjetno skladna. Doslej ni v javnost prišlo nič, kar bi vrglo senco dvoma na to trditev. Poročila sta se januarja 2005 v prebivališču bogatih Palm Beach na Floridi, sprejem na Trumpovem posestvu Mar a Lago pa je pritegnil številne iz sveta slavnih.

Trump takrat ni resno razmišljal o politični karieri, ampak je bil slaven med slavnimi in bogat med bogatimi, ki so politike obeh strank zalagali z denarjem v pričakovanju kakšne bodoče usluge. Na poroki, kjer je igral Billy Joel, sta bila tako tudi nekdanji predsednik ZDA Bill Clinton in sedanja Trumpova nasprotnica v predsedniški tekmi Hillary Clinton.

Melania je nosila 200.000 dolarjev vredno obleko Johna Galliana iz modne hiše Christian Dior, v 20-kilogramski torti, okrašeni s 3000 vrtnicami, pa so med drugim uživali Shaquille O'Neal, Barbara Walters, Rudy Giuliani, Heidi Klum, Simon Cowell, Kelly Ripa in drugi. Leto kasneje sta dobila sina Barrona, ki mu mama pravi "mini Trump", saj si rad nadene kravato, igra golf ter odpušča in najema nazaj služabnike.

Melania Trump je bila na začetku Melanija Knavs, kasneje pa postala Melania Knauss. Menda je bilo enostavneje razlagati svoje poreklo kot avstrijsko, kot učiti svet geografije. Slovenija namreč v 90. letih prejšnjega stoletja razen v povezavi z vojnami na Balkanu ni bila zelo znana.

Melania, čeprav se v ZDA drži bolj ali manj stran od slovenske skupnosti ali organizacij, svojega porekla kasneje nikoli ni skrivala, tudi med kampanjo je večkrat poudarila, da prihaja iz "lepe Slovenije".

Zaradi nje so na Trumpove sprejeme na Floridi prihajali slovenski veleposlaniki v Washingtonu in drugi. Melania in Donald sta se pred poroko enkrat celo udeležila sprejema ob slovenskem državnem prazniku v New Yorku, sicer pa je doslej zavračala intervjuje za slovenske medije.

Bolj ali manj oblečena se je pojavljala na naslovnicah najbolj znanih revij, kot so Harper's Bazaar, In Style Weddings, Vanity Fair, Vogue, Sports Illustrated, GQ in druge.

Po rojstvu sina je ponosna predvsem na svojo vlogo matere. Barrona je naučila slovenskega jezika, tako da lahko komunicira s starima staršema Viktorjem in Amalijo, ki upokojenska leta večinoma preživljata v Trumpovi stolpnici na 5. aveniji na Manhattnu in na Floridi.

Sicer pa se ukvarja z oblikovanjem nakita in kozmetiko ter sodeluje v številnih dobrodelnih organizacijah in ustanovah.

V predsedniški kampanji sprva ni bila aktivna, marca pa je precej zanimanja zbudil oglas Trumpovih nasprotnikov, na katerem je bila fotografija gole Melanie v izzivalnem položaju, posneta leta 2000.

Veliko pozornosti je požel tudi njen govor na julijski republikanski konvenciji v Clevelandu, tudi na račun obtožb o plagiatorstvu. Njen govor je bil v nekaterih delih namreč zelo podoben govoru dosedanje prve dame Michelle Obama izpred nekaj let. Trumpova sicer govora ni napisala sama.

Nato se je v kampanji držala bolj v ozadju, ob izbruhu afere zaradi posnetkov, na katerih se Trump vulgarno izraža glede žensk, pa je moža podprla.

Melania napoveduje, da bo tradicionalna prva dama ZDA v slogu Jackie Kennedy ali Betty Ford, torej možu ne bo vsiljevala svojih političnih pogledov.

Slavna televizijska novinarka Barbara Walters, s katero sta včasih sodelovali, zagotavlja, da je Melania izjemno inteligentna. "Ker je tako lepa, ljudje ne pričakujejo, da bo tako inteligentna, kot je," pravi Waltersova.

Melania Trump bo postala prva ameriška prva dama, ki ni bila rojena v ZDA, po Louise Adams v začetku 19. stoletja, ki je bila rojena v Londonu.

Tisti, ki jo poznajo, pravijo, da bo na tem položaju izjemna, ker je tiha, dostojanstvena in zelo lepa.

Donald Trump - doslej najbolj nenavaden predsedniški kandidat se seli v Belo hišo (biografija)

Ko se je Donald John Trump avgusta lani popeljal po tekočih stopnicah svoje stolpnice na Manhattnu in razglasil predsedniško kampanjo s trditvijo, da Mehika v ZDA pošilja kriminalce in posiljevalce, mu noben resen analitik ni pripisal možnosti za zmago. V slabem letu dni mu je uspelo postaviti na glavo vso dosedanjo politično teorijo in zmagati.

Milijonar Trump bo tako 20. januarja kljub drugačnim napovedim anket postal predsednik najmočnejše države na svetu in se skupaj s slovensko soprogo Melanio Trump preselil v Belo hišo.

Donald Trump se je rodil 14. junija 1946 v newyorškem Queensu, kjer je njegov oče Fred gradil stanovanjske bloke za revne in srednji razred.

Trumpov oče je bil potomec nemških priseljencev, mama Mary Anne MacLeod pa škotskih. Donald ima še dva brata in dve sestri, tretji brat Fred mlajši pa je umrl zaradi alkoholizma.

Donald je imel težave z obnašanjem že v osnovni šoli in starši so ga s 13 leti poslali na vojaško akademijo New Yorka, kjer je končal šolanje s činom stotnika. Nato je dve leti študiral na univerzi Fordham v Bronxu, potem pa se je podal v Pensilvanijo na poslovno šolo Wharton študirat nepremičninske posle.

Služenju v vietnamski vojni se je izogibal zaradi študijskih obveznosti, ko je teh zmanjkalo, pa zaradi poškodbe stopala. Delal je v družinskem oziroma očetovem podjetju, ki ga je kasneje prevzel in preimenoval v Trumpovo organizacijo.

Med kampanjo se je hvalil, da je od očeta dobil majhno žepnino v višini milijona dolarjev, iz katerih je ustvaril deset milijard dolarjev vredno premoženje, a v to zgodbo verjame le sam.

Nobenega dvoma ni, da je izjemno bogat, vendar nihče ne ve natančno, koliko denarja ima. Med drugim zato, ker Trump vrednost samega sebe oziroma svojega imena ocenjuje na več kot tri milijarde dolarjev. A hkrati noče objaviti svojih davčnih napovedi z izgovorom, da zvezna davkarija izvaja revizijo. Trump pravi, da napoved ni pomembna, ampak je pomembneje to, kar pravi sam.

Po očetovi smrti leta 1999 je dobil del okrog 300 milijonov dolarjev vredne zapuščine in z denarjem si je opomogel po težavah v začetku 90. let prejšnjega stoletja. Naložbe v Atlantic Cityju so ga leta 1991 namreč spravile v stečaj in izgubil je polovico lastništva hotela Taj Mahal.

Do leta 2014 je delež v podjetju Trump Entertainment Resorts padel na deset odstotkov, podjetje pa je spet šlo v stečaj. Lani ga je kupil milijarder Carl Ichan.

New York Times je leta 2005 poročal, da je Trump vreden med 150 do 250 milijonov dolarjev, kar je Trump zavrnil ter vložil tudi tožbo, ki jo je izgubil. Isti časopis je jeseni prišel do Trumpove davčne napovedi in jo objavil. Ta pravi, da je pred dvema desetletjema prijavil skoraj milijardo dolarjev izgub, zaradi česar mu potem davkov na dohodek ni bilo treba plačevati.

Trump je med kampanjo večkrat povedal, da s pridom izkorišča ameriške zakone o stečaju, da mu ni treba vrniti celotnih dolgov, po objavi številk o veliki izgubi pa je samohvale na račun izkoriščanja davčne zakonodaje nekoliko umiril.

Trump je gradil igrišča za golf, hotele in stanovanjske zgradbe, na katerih je njegovo ime, čeprav ni njihov lastnik. Živi v svoji stolpnici na 5. aveniji na Manhattnu in na Floridi, kjer ima veliko posestvo. Hiše z zlato notranjostjo ima tudi v Kaliforniji, Virginiji in na Karibih, naokrog pa se vozi s svojim letalom. Nobenega dvoma torej ni, da je bogat.

Poleg gradbeništva se je ukvarjal s številnimi drugimi posli. Bil je finančni svetovalec boksarja Mika Tysona, ki podpira njegovo kampanjo, do leta 2015 je bil delni lastnik tekmovanj Miss USA, Miss Teen USA in Miss Universe. Zaradi žaljivih izjav o Mehičanih je ostal brez tekmovanj za miss.

Od leta 2004 do leta 2015 je na televiziji NBC gostil oddajo Vajenec, za kar je dobil 200 milijonov dolarjev.

Trump ima svoje ime na hollywoodskem pločniku slavnih, ima dve nominaciji za televizijsko nagrado emmy, poznajo ga ljubitelji ameriške poklicne rokoborbe.

Pripada prezbiterijanski cerkvi in ima rad katoliškega papeža Frančiška, čeprav ga je ta kritiziral zaradi napovedi gradnje zidu na mehiški meji.

Rad se tožari in od leta 1973 je bil vpleten v 150 tožb na zveznih sodiščih in 150 tožb samo na sodiščih Floride. Leta 2011 je tožil Škotsko zaradi elektrarn na veter, ki so motile njegovo igrišče za golf, in izgubil. Leta 1973 ga je zvezna vlada tožila, da temnopoltim najemnikom zaračunava višje najemnine, kar je dve leti kasneje spremenil. Trenutno ga tožijo študenti njegove nekdanje Trumpove univerze, ki trdijo, da jim je pobral denar, naučil pa nič.

Njegova politična ideologija je precej pisana. Do leta 1987 je bil demokrat, potem nekaj časa republikanec, spet demokrat, nato neodvisen, zdaj je spet republikanec. Leta 2000 je nekaj časa kandidiral za predsednika kot član reformne stranke, s kandidaturo se je spet poigraval leta 2012. Podpiral je politične kandidate obeh strank, Hillary in Bill Clinton pa sta bila leta 2005 celo na njegovi poroki z Melanijo Knavs.

Leta 2011 se je pridružil gibanju t. i. rojstnikov, ki so dvomili, da je bil predsednik Barack Obama rojen v ZDA. Tudi po objavi Obamovega rojstnega lista ni odnehal, dokler mu ni komik Bill Maher ponudil pet milijonov dolarjev, če dokaže, da ni plod spolnih odnosov svoje matere z orangutanom. Trump je pokazal rojstni list in Maherja tožil, ker mu ni plačal pet milijonov dolarjev, a je po dveh mesecih tožbo umaknil.

Prav tako spremenljiva so njegova stališča. Včasih je podpiral pravico do splava, zdaj je ne, enkrat je za legalizacijo istospolnih porok, nato spet ne, enako je z odnosom do konoplje in višjih davkov za bogate ter minimalne plače. Brez dvoma podpira smrtno kazen in pravico do orožja, kakor tudi izgon nezakonitih priseljencev in prepoved vstopa muslimanov v ZDA.

Razmišlja o ukinitvi zveze Nato in hkrati povsem podpira Izrael, pa tudi pošteno posredništvo med Izraelci in Palestinci. Z Rusijo bi enkrat prijateljeval, drugič ji spet kazal mišice, zagovarja širjenje jedrskega orožja na Japonsko, v glavnem pa izstreli, kar mu pade na pamet.

Trenutno je poročen s Slovenko Melanio Trump, s katero imata sina Barrona. Od leta 1977 do leta 1991 je bil poročen s Čehinjo Ivano Zelničkovo, s katero imata tri otroke (Donalda mlajšega, Ivanko in Erica). Od leta 1993 do leta 1999 je bil poročen z Marlo Maples, s katero imata hčerko Tiffany. Ima tudi osem vnukov in vnukinj.

Vmes je imel še številne ženske, nekatere med njimi naj bi osvajal tudi na silo. To je nenazadnje priznal tudi sam v videposnetku iz leta 2005, v katerem pravi, da lepe ženske grabi tudi za spolovila, a se ne pritožujejo, ker je slaven.

Ta posnetek je oktobra precej zamajal njegovo kampanjo in kazalo je, da nima več možnosti za zmago. Ko je FBI konec oktobra za krajši čas obnovila preiskavo zaradi elektronske pošte demokratke Hillary Clinton, je zadeva precej potihnila, Trumpu pa je v torek uspel veliki met.

STA

starejši najprej | novejši najprej

Komentarji (25)

9.11.2016Oceni Čestitke 

" Hočeš biti predsednik ? No, potem bodi predsednik" besede so se ti uresničile, Melanija. Dekle iz bloka v Sevnici. NEVERJETNO !!! Ne bo ti lahko Melanija. Drži se ! Sine pa je pravi (pre)skromni Slovenec in tega ne more skrit.

9.11.2016—     + (1)     – (1)     Oceni hanzi 

Na hanzi tv SLO pa razočaranje in govorenje le o Clintonovi. V fdv-jevem levičarskem transu niso niti opazili, da obstaja prva dama Slovenka kaj šele, da bi bili ponosni na njo.

9.11.2016+1     + (2)     – (1)     Oceni bralec 

Kje so tisti mediji in komentatorji ki so nonstop metali noge pod noge Melaniji?? Melanija je Slovenka! Jaz sem ponosen na njo!

9.11.2016+1     + (2)     – (1)     Oceni Kar je res, je res 

Dragi moji, tudi žlahta v Afriki se je na vso moč veselila izvolitve O*bame.Pa je za njih in njihovo državo naredil še manj od predhodnikov. Ne pričakujte koristi ne od Melči, ne od Trampa. Kapitalist ničesar ne naredi brez dobička!!Njbolj butast pa se mi zdi stavek : " Sine pa je pravi (pre)skromni Slovenec in tega ne more skrit." Pa še slovensko ne zna govort, kaj šele da bi vedel kje je Slovenija in Sevnica ....

9.11.2016+2     + (2)     – (0)     Oceni fdv 

Ta butl komentatorski bi pa kar nadaljeval s levičarskim smradenjem. Stopi v lekarno po aspirin in poišči kakšnega Ruglja za kratek pogovor.

9.11.2016Oceni Kar je res, je res  

Kar sem zapisal drži kot pribito! Samo dodal pa bi: a ti sploh veš, kako se Trumpi dobro šteka s Putinom??Dej, razloži malo , ti fdv tintara ;-))!

9.11.2016Oceni fdv 

Ena tožba zaradi laži je že vložena. Pazi, da ne boš na vrsti tudi ti, saj boš moral dokazati očitno laž o neznanju slovenščine Melanijinega sina. Pirc Muser bo verjetno zadovljna.

9.11.2016+1     + (1)     – (0)     Oceni Kar je res, je res  

fdv z vso odgovornostjo še vedno trdim, da sinček ne obvlada slovenskega jezika in da bi na vsakem osnovnošolskem preverjanju pogrnil kot je dolg in širok!!

9.11.2016+1     + (1)     – (0)     Oceni belokranjka 

Slovenska mati je rodila ženo ameriškega predsednika...in njegova žena je rodila sina... NAJ ŽIVI SLOVENSKI ROD!

9.11.2016+1     + (1)     – (0)     Oceni Jež 

Slovenska mati je rodila že marsikaj .... Zaradi Melanije slovenski rod ne bo profitiral, izgubil pa tudi nič ... Navdušenje zna hitro usahnit ...

začetnapredhodna Stran: 1/3naslednjazadnja

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava