Lepe, a strupene: V vazah zaradi narcis trpijo druge rastline

24.3.2024 | 17:30

Narcise so lepe, a zahtevajo nekaj več pozornosti.

Narcise so lepe, a zahtevajo nekaj več pozornosti.

Siljene čebulice pogosto napade čebulna pršica, ki se sčasoma razširi po celotni rastlini.

Siljene čebulice pogosto napade čebulna pršica, ki se sčasoma razširi po celotni rastlini.

Kmalu bodo narcise zacvetele tudi na Krasu in Karavankah.

Kmalu bodo narcise zacvetele tudi na Krasu in Karavankah.

Na domačih vrtovih so že zacvetele prve narcise, na tiste v naravi bo treba še malce počakati. Narcise so priljubljen cvet tako med vrtičkarji kot tudi na splošno, a ob tem ne pozabimo, da so strupene.

Narcise spadajo med prvo cvetje na okrasnem vrtu, ki poleg trobentic razveseli spomladi in vrt odene v čudovite sončne barve. A če smo se z njihovim cvetjem želeli bohotiti že letos, smo čebulice morali posaditi že jeseni. Pravilno posejane so oziroma vas še bodo razveselile v vsej svoji veličini. In kaj je zares pomembno za dobro rast narcis? Kot navajajo strokovnjaki iz floristike, je pomembno, da narcise sadimo z lopatico ali posebnim orodjem za sajenje čebulic. Pomembna je tudi globina, ki je od dva- do trikratna višina čebulice, pomembno je tudi, da je dno jamice ravno.

V vazi strupene za drugo cvetje

Tudi pri nas poznamo več različnih vrst narcis, ki se razlikujejo predvsem po barvi cvetov, številu cvetnih listov, dišavnosti in še bi lahko naštevali. A vsem je skupno eno: narcise so strupene, zato moramo biti pri trganju še posebej previdni. Takrat se iz stebel pocedi strupena sluz, ki lahko povzroči alergično reakcijo na koži, negativno pa vpliva tudi na drugo cvetje v vazi. Če jih kljub vsemu želite kombinirati v cvetličnem šopku, jih naberite dan pred ostalim cvetjem. V tem času se izločanje strupenega izcedka ustavi. Dišeče šopke z narcisami postavimo v velike prostore, kjer je možnost pojava glavobolov zaradi prevelike koncentracije vonjav manjša. Odsvetuje se cvetje v spalnici ali na jedilnih mizah.

Čebulna pršica

Kljub strupeni sluzi pa tudi narcisa ni varna pred škodljivci in boleznimi. Najpogosteje jo napade čebulna pršica, za katero je značilno, da raje napade siljene čebulice kot tiste v naravi. Pršica najprej napade čebulni vrat in se nato razširi po celotni rastlini. Znaki so žagaste brazgotine ob robovih listov, rast bolne rastline pa je okrnjena. Rastlina je nižje rasti, pogosto cveta sploh ne razvije. Učinkovine zoper pršico še niso razvili.

Pravilna vzgoja

Vzrok za slabo cvetenje je pomanjkanje hranil v čebulicah, zato listov narcis ne porežite takoj, ko odcvetijo, pustite, da se posušijo. To je pogosta napaka, ki jo počnemo pri narcisah, ki jih imamo posajene na okrasnem vrtu, je, da takoj po cvetenju porežemo stebla in liste ali pa liste zgolj povežemo v snopiče. S tem tvegamo, da naslednje leto ne bodo več zacvetele, obenem pa onemogočimo hranjenje čebulice in njeno razrast, saj ji prav listi omogočijo, da uskladišči hrano. Floristi priporočajo, da še dobra dva meseca po cvetenju rastlino pustimo mirovati, da si čebulice naberejo dovolj moči. Šele ko se listi posušijo ali vsaj porumenijo, jih porežemo. Neupoštevanje naravnega cikla namreč ne vpliva zgolj na slabo cvetenje, ampak je lahko posledica tudi prešibka osvetljenost rastline.

M. Kopriva

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava