DL: Največji otroški likovni natečaj JQA - Sara Zupan s prvo nagrado na Japonskem

14.9.2022 | 10:15

Sara Zupan z mamico Gordano Dobriha in mentorico Eleno Sigmund (Foto: P. P.)

Sara Zupan z mamico Gordano Dobriha in mentorico Eleno Sigmund (Foto: P. P.)

Mednarodnega natečaja se je udeležilo 6.390 mladih ustvarjalcev od 7 do 15 let iz 61 držav – Ustvarjali so na temo izbira ekološkega stila življenja v štirih variantah – Sara je osvojila prvo nagrado z risbo o risih

V Tokiu na Japonskem so pred kratkim razglasili zmagovalce največjega mednarodnega otroškega likovnega natečaja. Udeležila se ga je tudi 10-letna Sara Zupan, učenka Osnovne šole (OŠ) Šentjanž v sevniški občini, ki sicer ustvarja v Mali akademiji pod mentorstvom ustanoviteljice akademije Elene Sigmund. Tema natečaja je bila letos zelo široka, izbira ekološkega stila življenja v štirih variantah: podpora gozdovom, podpora divjim živalim, kako pravilno ravnati z odpadki, četrta pa, kako uporabljati energijo z ekološkim pridihom. V Mali akademiji so se odločili za živali, in sicer za risa. V konkurenci 6.390 mladih ustvarjalcev, starih od 7 do 15 let, iz 61 držav je Sara prejela najvišjo nagrado The International Best Prize.

10-letna Sara, učenka OŠ Milana Majcna v Šentjanžu, je četrto leto tudi učenka Male Akademije, ki jo v okviru Kulturno umetniškega društva (KUD) Budna vas vodi naturalizirana Rusinja Elena Sigmund. Z možem Francijem in s taščo Magdo je tudi med najmočnejšimi stebri KUD Budna vas. Profesorica likovne pedagogike pravi, da po vsakoletni Mali akademiji, ki traja devet let, likovna sekcija Art Lipa pripravi razstavo. Prva je bila leta 2014 v Mosconovi galeriji na sevniškem gradu. Mala akademija je navdušila za risanje tudi Saro. »Mamica Gordana me je ves čas spodbujala, da sem začela risati, še preden sem šla v šolo, toda če mami ne bi vedela za Eleno, mislim, da niti ne bi risala. Pri Eleni sem začela v 2. razredu,« samozavestno pripoveduje 10-letnica s Kladja pri Krmelju, vasi v hribovju pri Šentjanžu v sevniški občini.

Sara Zupan (Foto: P. P.)

Sara Zupan (Foto: P. P.)

»Glede na štiri predlagane teme natečaja smo se odločili za živali, za risa, ki je bil v Sloveniji avtohtona žival in je skoraj izumrl. Ko sem bila pred petimi leti v živalskem vrtu v Ljubljani, je bilo le še 16 živali; s projektom, ki omogoča uvoz risov izza Karpatov, jih skušajo znova naseliti v Sloveniji,« je Sigmundova pojasnila, zakaj sta se s Saro odločili, da bo nadarjena učenka naslikala prav risko z mladičkom. Tudi to je svojevrstno sporočilo, da le še ostaja upanje za risa v Sloveniji. Sarina prikupna upodobitev risje samice z mladičkom prikazuje potrebo po skrbi za populacijo risov na slovenskih tleh ter nujno skrb in podporo ljudi v tej ekološki problematiki. Za izjemen uspeh so Sari in KUD Budna vas čestitali tudi z Biotehniške fakultete v Ljubljani, ki je močno vpeta v mednarodni projekt Alive linx project.

Z MAMICO TEKMUJETA

Na Mali akademiji je za vse udeležence isti program. Najprej skušajo osvojiti risanje oz. slikanje tihožitja, narave in na koncu še obraza človeka. Za model uporabijo skulpturo. Sigmundovo kot mentorico pogosto vabi v goste Društvo ljubiteljev likovne umetnosti Radeče, kjer sodeluje tudi Sarina mamica Gordana. Zato v dnevni sobi Zupanovih goste, poleg prijaznih domačinov, na steni pozdravijo številne slike, ki sta jih ustvarili Gordana in Sara. Na vprašanje, ali bo kmalu dosegla ali celo presegla mamico, Gordana pripomni: »Upam, da bo čim prej.« Sara pa brž doda: »Ja, malo pa res tekmujeva.«

»Slikam že enajsto leto; ko je bila Sarica še v trebuščku, sem začela risati pri Eleni. Kriv je Franci Sigmund, ko je bil pri nas še poštar in je rekel, da je Elena začela tečaj v Radečah in da naj se ga udeležim, da mi bo šlo,« pravi Gordana in si ne dela utvar, da bi Sara končala na likovni akademiji, kajti časa za poklicno usmeritev je še dovolj. Je pa zanimivo, da so otroci Art lipe oz. njene Male akademije že štirikrat sodelovali na tem mednarodnem natečaju, enem največjih tovrstnih na svetu, in Elena je lani preroško napovedala: »Sodelovali bomo, dokler ne bomo zmagali.«

Sicer pa je Sara nadarjena tudi za jezike, od 2. razreda OŠ se uči tudi ruščino. Na vajah se z mentorico Eleno pogovarja predvsem rusko. Ker ima veselje do jezikov, se poleg angleščine, ki je obvezen tuji jezik v OŠ, na šentjanški šoli uči še nemščino.

Članek je bil objavljen v 31. številki Dolenjskega lista 4. avgusta 2022

Pavle Perc

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava