DL: Stanovalci DSO in turistični boni - podarjeni ali neporabljeni

7.11.2021 | 17:45

V DSO Črnomelj stanovalci v gredicah gojijo svoje jagode. (foto: DSO)

V DSO Črnomelj stanovalci v gredicah gojijo svoje jagode. (foto: DSO)

Valerija Lekić Poljšak (foto: osebni arhiv)

Valerija Lekić Poljšak (foto: osebni arhiv)

Prosti čas si stanovalci DSO Črnomelj zapolnijo tudi z raznimi igrami. (foto: arhiv DSO)

Prosti čas si stanovalci DSO Črnomelj zapolnijo tudi z raznimi igrami. (foto: arhiv DSO)

Petra Kušar Stojakovič (foto: osebni arhiv)

Petra Kušar Stojakovič (foto: osebni arhiv)

Tombola za kratek čas (foto: DSO NM)

Tombola za kratek čas (foto: DSO NM)

Zakaj si ne bi še starejši v domovih za turistične bone privoščili kaj lepega? (foto: DSO NM)

Zakaj si ne bi še starejši v domovih za turistične bone privoščili kaj lepega? (foto: DSO NM)

Turistični boni stanovalcev DSO pogosto ostanejo neizkoriščeni. (foto: DSO NM)

Turistični boni stanovalcev DSO pogosto ostanejo neizkoriščeni. (foto: DSO NM)

V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije za izkoriščenje turističnih bonov tudi stanovalcem v domovih za starejše pozvali lokalne ponudnike – Odziv do sedaj slab – V Brežicah sami organizirali letovanja treh skupin na Gorenjsko – Veliko bonov podarili svojcem ali so še neizrabljeni – Čas do konca leta

Država je lani in letos državljanom za podporo turizmu v epidemiji koronavirusa namenila tako imenovane turistične bone – lani 200 evrov za odrasle in 50 za mladoletne, letos pa po 100 in 50 evrov. Večina jih je bila vesela in mnogi so jih pridno izkoristili, še zlasti letos, ko so možnosti za porabo večje.

Med tistimi, ki jih težje vnovčijo, pa so zagotovo stanovalci domov za starejše občane (DSO) ter stanovalci varstveno-delovnih centrov.

Zato je več kot dobrodošla pobuda Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, ki je nedavno pozvala ponudnike kulturnih, gostinskih, turističnih in drugih storitev, da se povežejo tudi z domovi za starejše in njihovim stanovalcem približajo možnosti za porabo turističnih bonov. A pravega odziva žal za zdaj še ni, kot smo izvedeli od svojih tokratnih sogovornikov.

DOGODKI, KNJIGE, KULINARIČNA DOŽIVETJA …

Predsednica Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Valerija Lekić Poljšak pojasni, zakaj so se odločili za to pobudo. »V domovih za starejše biva veliko stanovalcev, ki zaradi gibalne oviranosti in drugih zdravstvenih težav sami težje pristopijo do ponudnikov storitev, ki jih je mogoče plačati s turističnimi boni. Z vabilom smo tako želeli nagovoriti ponudnike, da se povežejo z domovi in tako stanovalcem približajo svoje storitve,« pove.

Pobuda je bila med domovi dobro sprejeta. Zaposleni v domovih, predvidoma predvsem iz socialnih služb, bodo prejete ponudbe predstavili stanovalcem in jim pomagali, da jih izkoristijo, če bodo tako želeli. »Verjamemo, da se bodo mnogi stanovalci razveselili udobnejših poti do novih knjig, kulturnih dogodkov, organiziranih v domskem vrtu, dostave kulinaričnih specialitet in drugih doživetij,« pravi Lekić Poljšakova in pove, da na ravni skupnosti ne zbirajo ponudb in o njih nimajo podatkov, saj so ponudnike povabili, da se obrnejo neposredno na domove v svoji okolici, ker ti najbolje poznajo potrebe, želje in tudi zmožnosti stanovalcev.

Turističnih bonov stanovalci ne morejo izkoristiti v samem domu, na primer za nakup hrane in pijače v domski kavarnici, saj zakonodaja tega ne omogoča.

V črnomaljskem domu starejših občanov, ki ga vodi, trenutno še niso prejeli nobene ponudbe. Podobno pa je tudi v Novem mestu.

BONOV NI MOGOČE IZKORISTITI V DOMU

»Odzivov ponudnikov do zdaj ni bilo. Je pa pobuda skupnosti zelo dobrodošla. Še vedno nas skrbi, kako porabo teh bonov udejanjiti pri nepokretnih stanovalcih, pri stanovalcih z motnjami hranjenja, ki se raznih kulturnih ali kulinaričnih dogodkov ne morejo udeležiti. Zato bi bilo priporočljivo, da bi imeli stanovalci domov za starejše možnost izbire, da dobijo ta sredstva izplačana v denarju ali pa da lahko vsaj izkoristijo te bone za nakup priboljškov v domovih za starejše ali za doplačilo zdravil v lekarnah,« pove socialna delavka v DSO Novo mesto Simona Grgovič.

Z boni stanovalci na primer ne morejo pokriti stroškov hrane ali pijače v domskih kavarnah, saj zakonodaja tega ne omogoča. Ravno tako so v skupnosti dali pobudo, da bi z boni lahko plačali domsko oskrbo, a ne gre – boni so namenjeni pomoči gospodarstvu in turizmu, je bil odgovor. Domovi glede na svojo registrirano dejavnost namreč ne izpolnjujejo zakonskih pogojev, da bi nastopili v vlogi ponudnika turističnih bonov.

STAREJŠI POVPRAŠUJEJO

V domovih za starejše nasploh podatkov o izkoriščenih ali neizkoriščenih bonih za stanovalce v glavnem nimajo. Tega ne spremljajo, pove direktorica črnomaljskega doma Valerija Lelić Poljšak.

Da pa bone starejši želijo izkoristiti, dajo vedeti v DSO Novo mesto. »Pri nas so se že sami večkrat obrnili na zaposlene z vprašanjem, ali je mogoče, da bone izkoristijo za namen plačila domske oskrbe ali pa da se organizira kakšen izlet. Glede tega smo se tudi mi obrnili na Skupnost socialnih zavodov in odgovor je bil, da so bili turistični boni iz leta 2020 namenjeni krepitvi in pomoči gospodarstvu in turizmu,« pove Grgovičeva.

V trebanjskem domu opažajo, da so nekaterim stanovalcem pri izkoriščenju bonov pomagali svojci in jim organizirali oddih v termah, nekateri so bone uporabili za nakup knjig.

POSAVJE: LETUJEJO NA GORENJSKEM

Posebnih ponudb lokalnega in širšega okolja glede izkoriščenja bonov niso prejeli niti v Domu upokojencev in oskrbovancev Impoljca, pove direktorica Darja Cizelj. So pa na želje stanovalcev sami pridobili ponudbe za izkoriščenje bonov. »Ravnokar potekajo letovanja treh skupin stanovalcev po različnih destinacijah, v Bohinju in na Rogli. Spremstvo je zagotovljeno s strani zaposlenih zavoda. Letovanje poteka za stanovalce v posebni enoti DUO Impoljca,« pravi direktorica in še doda, da so v splošnih enotah v Brežicah in Sevnici nekateri stanovalci posamično, v lastni režiji ali s svojci, uporabili bone ali jih še nameravajo.

Za primere podobnih praks je slišati še od drugje po Sloveniji. V Deosovem centru starejših v Notranjih Goricah so na primer organizirali skupno dopustovanje v Rogaški Slatini. Tja se je odpravilo 15 stanovalcev z nekaj zdravstvenega osebja ter direktorico, s seboj so vzeli tudi gospo z demenco! Lepo so se imeli.

PODARJENI, NEPORABLJENI

A veliko turističnih bonov, ki so jih dobili starejši, je še neizrabljenih.

V trebanjskem domu starejših občanov direktorica Petra Kušar Stojakovič pove, da jih ni bilo veliko, ki bi si sami iskali ponudnike ali da bi sami pristopili k izvajalcu storitev. »Pobuda skupnosti je gotovo dobronamerna in dobrodošla, saj bi si tudi naši starejši zaslužili priložnost, da si s turističnimi boni obogatijo in popestrijo življenje. Ampak pri nas nismo zaznali večjega interesa niti ne ponudbe za uporabo bonov,« pove Kušar Stojakovičeva. Svojo ponudbo jim je poslala le Mladinska knjiga, ustvarjalci portala Moja Slovenija.

Nekateri starejši so turistične bone raje prenesli na sorodnike, otroke in vnuke, bodisi kot darilo ali so jim svojci v zameno za bon dali denar. Najtežje je tistim, ki svojcev nimajo ali tistim, ki zaradi zdravstvenih težav ne morejo iz doma.

Ob vsem tem se poraja vprašanje, kako da lokalni ponudniki, ki v glavnem tako jamrajo, kako so finančno prizadeti v času epidemije koronavirusa, ne izkoristijo priložnosti, ki jim jo je dala država, in svojih storitev ter produktov sami ne ponudijo in kako prilagodijo stanovalcem domov za starejše občane. Marsikaj bi se dalo – pripeljati jim na primer priboljške z dobrotami okoliških kmetij ali iz restavracij, jim na ogled ponuditi kako gledališko ali glasbeno predstavo, jih povabiti na kak enodnevni izlet v bližnjo okolico … Si predstavljate, kako bi se na primer mnogi veselo popeljali s splavom po reki Krki in zraven kaj dobrega pomalicali?

Upajmo, da se tega naši lokalni ponudniki spomnijo in tako sebi in drugim naredijo nekaj dobrega. Priložnost je še do konca leta, ko je čas izkoriščenja turističnih bonov.

Članek je bil objavljen v 37. številki Dolenjskega lista 16. septembra 2021

Lidija Markelj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava