DL: Predstavili knjigo in zapuščino Vilme Bukovec Kambič

25.12.2020

Patricija Tratar, ki je vodila prireditev, ob izbranih predmetih, ki jih je Vilma Bukovec Kambič zapustila občini. (Foto: DL/R.Nose)

Patricija Tratar, ki je vodila prireditev, ob izbranih predmetih, ki jih je Vilma Bukovec Kambič zapustila občini. (Foto: DL/R.Nose)

Trebnje - Letos mineva 100 let od rojstva Vilme Bukovec Kambič in dr. Alojzija Šuštarja. Občina Trebnje je med letom pripravila kar nekaj dogodkov, s katerimi so počastili spomin na znana in pomembna rojaka. V ponedeljek zvečer so skupaj s knjižnico Pavla Golie Trebnje pripravili še predstavitev knjige Vilma Bukovec, primadona za vse čase, ki jo je napisal Marko Košir.

Knjiga v prvem delu opisuje njeno mladost do zaključka študija, prihod v ljubljansko opero, njeno umetniško kariero, vsa gostovanja po svetu, ki jih je bilo ogromno, in zaključek pevske kariere. V drugem delu so strnjeni njeni podvigi, njene najljubše vloge, predstavljeni so njeni pevski kolegi ter njena bogata in obširna diskografija doma in v tujini. V tretjem je avtor opisal njeno življenje po upokojitvi, četrti del vsebuje pregled vseh njenih nastopov na koncertnih in dramskih odrih, posebno poglavje pa je posvečeno nastopom na Dolenjskem. »Knjiga je nastajala tri leta. Glavni vir informacij je bila umetniška zapuščina Vilme Bukovec, ki je ostala v njeni hiši v Ljubljani. Njen glavni dedič Marko Kambič mi je dovolil, da sem vse lahko pregledal. Ob tem sem uporabil še vse druge razpoložljive vire, kot je ocena njenih nastopov, zapisana v slovenskih časopisih. Skratka vse, kar se je o njej dalo dobiti, sem uporabil,« je dejal Košir.

Avtor knjige Marko Košir (Foto: DL/R.Nose)

Avtor knjige Marko Košir (Foto: DL/R.Nose)

V dvorani Stik so na ogled prvič postavili izbrane predmete iz njene zapuščine Občini Trebnje. »Tukaj so njeni predmeti iz predstav, denimo pahljače, umetne trepalnice, tudi nakit, razstavljeni so tudi spominska knjiga njenih predstav, različne obleke in še marsikaj drugega,« je povedala Patricija Tratar, ki je vodila prireditev.

Kot je pojasnil župan Alojzij Kastelic, bodo predmete popisali in posneli, da jih bo mogoče videti tudi na spletu. »To je projekt, ki ga vodi trebanjska knjižnica. Za zdaj bodo vsi predmeti skrbno arhivirani, ko se bo pokazal pravi prostor, pa jih bomo razstavili.« Razmišljajo, da bi razstavo o Vilmi Bukovec Kambič uredili v prostorih nekdanje Grmade v središču Trebnjega. Občina se je lani zavzemala, da bi odkupila njeno rojstno hišo med trebanjskim gradom in bencinsko črpalko. V njej bi bila tudi spominska soba, posvečena škofu Alojziju Šuštarju. A kot je dejal Kastelic, se jim z vsemi lastniki ni uspelo dogovoriti, da bi občina hišo odkupila. »Upam, da se bo v prihodnje to vendarle zgodilo. Objekt je v slabem stanju in treba bi ga bilo najprej obnoviti,« še dodaja župan, ki ima lepe spomine na izjemno operno pevko. Po njegovih besedah je prav, da ohranjajo spomin nanjo in na vse druge pomembne Trebanjce, ki so lahko navdih vsem generacijam.

Vilma Bukovec Kambič je bila sopranistka svetovnega slovesa in primadona ljubljanske opere. Rodila se je 27. februarja 1920 v Trebnjem. Po končani gimnaziji v Novem mestu je v Ljubljani študirala pravo, glasbo in petje. Leta 1942 je bila internirana v Italijo, od koder se je vrnila naslednje leto in leta 1944 začela peti v zboru ljubljanske opere, v katerem se je hitro uveljavila tudi kot solistka, še istega leta pa je debitirala v vlogi študenta Siebela v Gounodovem Faustu. Dolga leta je veljala za primadono ljubljanske opere; gostovala je po vsem svetu: od Francije, Belgije, Poljske, Češke, Slovaške, Romunije, Bolgarije in Rusije do Grčije, Španije, Egipta in Kitajske.

Za častno občanko so jo razglasili v rodnem Trebnjem in Metliki, od koder je bil doma njen mož, akademik Vinko Kambič, ki je v Metliki odkupil svojo rojstno hišo in v njej uredil galerijo, ki jo je Vilma po njegovi smrti podarila Metliki.

Je ena redkih Slovenk, ki so kar dvakrat prejele Prešernovo nagrado – prvič jo je dobila leta 1957 za vlogo Manon v istoimenski Massenetovi operi, leta 1982 pa za življenjsko delo; leta 2000 je bila nagrajena tudi s srebrnim častnim znakom svobode Republike Slovenije. Nastopala je celih štirideset let, z odra pa se je poslovila leta 1982. Umrla je leta 2016 v Ljubljani.

Članek je objavljen v 40. tiskani izdaji Dolenjskega lista 1. oktobra.

Rok Nose

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava