Če podpišeš, da je razlog smrti covid-19, država plača pogreb?

28.7.2020 | 13:15

Foto: arhiv, sta

Foto: arhiv, sta

Govorice, ki že dlje časa krožijo v javnosti, da naj bi država krila stroške za pogrebe umrlih zaradi covida-19, niso resnične, zagotavlja ministrstvo za gospodarski razvoj, pristojno za urejanje pokopališke in pogrebne dejavnosti. Tudi pri podjetju Žale so navedli, da pogrebne stroške poravna naročnik pogreba, kar so v večini primerov svojci.

Po spletu, pa tudi v javnosti, so se namreč razširile govorice, po katerih naj bi svojcem umrlih starostnikov predlagali, naj podpišejo, da je razlog smrti covid-19, v tem primeru pa naj bi jim država plačala pogreb.

Te govorice so prišle tudi do vodje svetovalne skupine za covid-19 na ministrstvu za zdravje Bojane Beović. Kot je dejala, jih še ni uspela do konca raziskati, a je zatrdila, da skrbno sledijo število umrlih s covidom-19 in je skoraj nemogoče, da bi se v bolnišnicah s svojci pogajali, ali napišejo kot vzrok smrti to bolezen. Takega mnenja je tudi zato, ker je v Sloveniji doslej umrlo 117 bolnikov s covidom-19, ne pa na tisoče, kjer bi se lahko "skrivalo marsikaj".

Nepreverjene informacije, za katere ni dokazov, se širijo tudi v domovih za starejše, a tudi direktorica Doma upokojencev Idrija Urška Močnik je denimo lahko zatrdila le, da v nobenem dokumentu ministrstev, s katerimi imajo stike, ni zasledila omenjanja državnega financiranja pogrebov.

Pogrebnina in posmrtnina

Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo so govorice o državnem financiranju omenjenih pogrebov jasno zanikali. So pa hkrati spomnili, da v Sloveniji obstajata dve obliki denarne pomoči socialno šibkejšim ob smrti družinskega člana - pogrebnina in posmrtnina, ki sodita pod ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Obe pravici sta vezani na dohodkovni oz. premoženjski cenzus in sta namenjeni socialno ogroženim ne glede na vzrok smrti. Tako kot vse ostale pravice iz javnih sredstev se tudi ti uveljavljata na centrih za socialno delo, in sicer v roku enega leta po smrti svojca.

Da so svojci tisti, ki plačujejo za pogreb, so potrdili tudi v ljubljanskem javnem podjetju Žale. Ob tem so dodali, da protokol pokopa ostaja enak za vse, ne glede na vzrok smrti.

Pri ravnanju s truplom osebe, umrle v obdobju kužnosti, posebna skrb

Nacionalni inštitut za javno zdravje je sicer izdal priporočila za postopanje z umrlim s covidom-19 ali s sumom, da je imel to bolezen. Obstaja namreč relativno tveganje za prenos okužbe in je zato pri ravnanju s truplom osebe, ki je umrla v obdobju kužnosti, potrebna posebna skrb. Po navedbah inštituta je ob premeščanju umrlega možen iztis majhne količine zraka iz pljuč, edemske tekočine ter vsebine v ustih ali nosnicah, kar lahko predstavlja tveganje za prenos okužbe.

V priporočilih za ravnanje z umrlim s to boleznijo ali s sumom nanjo v pogrebnem zavodu je dodatno odpiranje sanitarnih vreč z umrlim pred pokopom ali upepelitvijo odsvetovano. Pri pripravi umrlega na pogreb v krsti ali na upepelitev pa je treba imeti osebno varovalno opremo, navajajo na inštitutu.

Kako potekajo pogrebi v obdobju korone na območju Komunale Novo mesto, pa smo na našem portalu že poročali.

M. K.; sta

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava