Vavčerji povečali cene; zlorabe bo kaznoval trg

30.5.2020 | 13:30

Potrošniki so v ponudbi na trgu zaznali diskriminacijo gostov z boni. (foto: Nataša Juhnov/Vestnik.si)

Potrošniki so v ponudbi na trgu zaznali diskriminacijo gostov z boni. (foto: Nataša Juhnov/Vestnik.si)

Kot kaže, želijo nekateri ponudniki turističnih storitev uvedbo turističnih bonov izkoristiti tudi za dvig cen, s katerim bi nadoknadili izgubljeno v tej sezoni.

Kot smo že pisali, je ponudba turističnih storitev v Sloveniji bolj pisana na kožo tujim gostom kot Slovencem. Tujci namreč v povprečju zapravijo več kot 180 evrov na dan, medtem ko Slovenci po podatkih statističnega urada kot turisti v tujini zapravijo vsega 81 evrov na dan. Ko je postalo jasno, da bomo Slovenci iz državne malhe dobili denar za počitnice, so se, kot kaže, ponudniki turističnih storitev odločili vsak po svoje prilagoditi ponudbo. Nekateri želijo vavčerske goste privabiti z znižanimi cenami, drugi menijo, da je treba bodočim gostom z vavčerji zaračunati več.

Plačali boste več

Tako je te dni za veliko razburjenje poskrbela ponudba Bioterm Mala Nedelja, kjer so eni od slovenskih družin ponudili deset prenočitev s polpenzionom za 1140 evrov, v kolikor pa bi koristili turistične bone Republike Slovenije, bi dobili zgolj prenočitev z zajtrkom, plačati pa bi morali kar 1650 evrov. Potrošniki so prek družbenih omrežij objavili še več tovrstnih ponudb iz različnih turističnih krajev po Sloveniji: od Podčetrtka do Moravskih Toplic. Ponudniki, ki so jih zalotili pri diskriminaciji gostov z vavčerji, se večinoma izgovarjajo na to, da gre za razlike med paketi in da bodo tudi gostom z vavčerji nudili popuste na redne cene. Slišali smo tudi izgovore, da se je zgodila napaka v komunikaciji ali pa da je do razlike prišlo, ker v enem od primerov ni bila upoštevana cena čiščenja.

Previdni pri ponudbah

Da bi tudi samo preverili, kako pogoste so anomalije v ponudbi med običajnimi cenami in cenami za goste z vavčerji, smo kot morebitni gosti poklicali rezervacijske službe večjih ponudnikov turističnih storitev in iskali apartmajsko namestitev za štiričlansko družino. Večjih anomalij nismo zasledili, je pa res, da so bili skorajda vsi ponudniki ob vprašanju, ali bi pri plačilu z vavčerjem utegnile nastati kakšne spremembe cen, zelo previdni. V podjetju Hit Alpinea, v termah Topolšica, Krka in Olimia ter drugod posebne ponudbe za goste z vavčerji ne pripravljajo, verjamejo pa, da bo plačilo s turističnimi boni možno za njihovo klasično ponudbo, v kolikor bo seveda šlo za nočitev oziroma nočitev z zajtrkom, kot predvideva zakon.

Vlada bo vsem polnoletnim namenila bone v višini 200 evrov in vsem mladoletnim bone v višini 50 evrov. Boni bodo prenosljivi v ravni sorodstveni vrsti do drugega kolena.

Ugodne ponudbe

Posebno ponudbo pa so na primer pripravili v Rimskih termah, kjer lahko za en bon za 200 evrov dobite vse od dveh nočitev v luksuzni suiti do petkratne nočitve v klasični dvoposteljni sobi.

Ponudbo je težko primerjati z ostalimi paketi, saj ti vključujejo polpenzion ali celo polni penzion in številne dodatne aktivnosti. Prav tako v Čateških toplicah, kjer prinosnikom bonov nudijo bodisi paket za pare, ki vključuje dvakrat nočitev z zajtrkom in tri dni kopanja za 200 evrov, ali štiri nočitve z zajtrkom in pet dni kopanja za 400 evrov. Družinam z dvema otrokoma je na voljo paket, ki vključuje štiri nočitve in pet dni kopanja za 500 evrov. V primerjavi z njhovimi rednimi cenami gre za kar 50-odstotni popust. A dejstvo je, da danes le redkokateri ponudnik turističnih namestitev uspe te prodati po redni ceni.

Nepregleden trg

Na trgu je tako cela kopica akcij, popustov in paketov za aktivne, za stare, za družine in za pare, zaradi česar se potrošniki včasih težko znajdemo, ponudnikom pa nepreglednost omogoča, da nam včasih prodajo kakšen produkt tudi dražje in nas ob tem še vedno prepričujejo, da smo dobili popust.

Odziv vlade

Na diskriminacijo imetnikov državnih bonov se je odzval tudi vladni govorec Jelko Kacin, ki je povedal, da vlada diskriminacije pri koriščenju turističnih bonov s strani ponudnikov namestitev ne bo dovolila. Ob tem je napovedal, da bodo podrobnosti v zvezi z vavčerji predstavili v začetku naslednjega tedna.

Počivalšek: Zlorabe absolutno nesprejemljive, take prakse bo kaznoval trg

Kot je pojasnil minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek, je pandemija najbolj prizadela ravno turizem, saj se v svetovnem merilu pričakuje kar 60 do 80 odstoten upad mednarodnih potovanj. Že v letošnjem prvem četrtletju je bilo teh kar 20 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Ogroženih je na milijone delov mest po vsem svetu. Po nekaterih ocenah naj bi po njegovih besedah slovenski turizem potreboval kar pet let, da se postavi na svoje noge, kar bo močno vplivalo tudi na slovensko gospodarstvo. 

Vsi boni bodo lahko uporabljeni pri registriranih ponudnikih nočitev, v to niso všteti ponudniki avtodomov, ladij ali jaht. Vavčerji pa so vnovčljivi pri dejavnostih avtokampov in taborov. 

Od vseh ukrepov v tretjem svežnju pomoči so kot daleč najboljša rešitev ravno boni, na kar kažejo tudi prvi odzivi s terena, je dejal in dodal, da se povpraševanje zelo povečuje.

Nadzor bo izvajal tržni inšpektorat

Pojasnil je, da bo upravičenec do bona vsaka oseba s stalnim prebivališčem v Sloveniji na dan 13. marca 2020. Kot je znano, bodo polnoletni prejeli bon v vrednosti 200 evrov, mladoletni pa 50 evrov. Določena je tudi prenosljivost med sorodniki do drugega kolena. To bo mogoče na podlagi posebne izjave, bon pa se ne deduje. Bon se evidentira kot dobroimetje upravičenca in bo unovčljiv do 31. 12. 2020, in sicer samo za nastanitev ali nastanitev z zajtrkom. To vključuje»hotele in druge podobne nastanitvene obrate, počitniške domove, letovišča, turistične kmetije s sobami, oddajanje zasebnih sob gostom, planinski domovi, mladinska prenočišča, druge nastanitve za krajši čas ter dejavnosti avtokampov in taborov,« je naštel minister. Od bona se sicer ne plača dohodnina, bon pa se tudi ne upošteva za ugotavljanje materialnega položaja osebe.

Predvideva se, da bo država bone refundirala dvakrat mesečno, a je treba podrobnosti še uskladiti. Natančnejše pogoje uporabe bonov tako za potrošnike kot ponudnike storitev bo sicer določila uredba, ki bo sprejeta po potrditvi zakona v Državnem zboru. Takrat bo znan tudi točen datum začetka veljavnosti.Trenutno potekajo še zadnja usklajevanja s Finančno upravo Republike Slovenije (Furs). Nadzor bo na podlagi podatkov Fursa izvajal tržni inšpektorat. Počivalšek je še poudaril, da je veliko tudi na nas, da razkrijemo slabe prakse. 

Občine je pozval, da se pridružijo državni iniciativi in po vzoru nekaterih tujih mest vzpostavijo bone tudi v svojem lokalnem okolju. Na ta način lahko dodatno spodbudijo specifične dejavnosti, od gostinstva, do prireditev in tako naprej.

Nesprejemljivo

Počivalšek je poudaril, da je bil bon uveden zato, da se zagotovi goste in ohrani delovnega mesta. Hkrati je izrazil presenečenje nad nekaterimi ponudniki, ki že dvigujejo cene in poskušajo bone zlorabiti. To je po njegovem mnenju absolutno nesprejemljivo. Kot je pojasnil, je trg prvi, ki bo take prakse kaznoval. Kdor bo to počel, bo imel težave na kratek in dolgi rok. »Potrudite se za domačega gosta, to je najdragocenejši gost« jim je položil na dušo, potrošnikom pa svetoval, naj se pri iskanju opcij ne omjejujejo na znano turistično ponudbo, temveč poiščejo »naše skrite bisere.«

Svet24

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava