18 občin branju prijaznih

9.12.2017 | 12:20

18 občin branju prijaznih
18 občin branju prijaznih
18 občin branju prijaznih

Združenje splošnih knjižnic, Skupnost občin Slovenije in Ministrstvo za kulturo RS podelilo nazive občinam, ki največ prispevajo k bralni pismenost in kulturi.

Združenje splošnih knjižnic, Skupnost občin Slovenije in Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije so v prostorih Mestne občine Kranj ob zaključku javnega natečaja podelili 18 občinam nazive Branju prijazna občina. Nazive sta prejeli dve mestni občini, in sicer Mestna občina Ljubljana in Mestna občina Kranj ter šestnajst občin, in sicer Črna na Koroškem, Hrastnik Hrpelje-Kozina, Ivančna Gorica, Kamnik, Krško, Prevalje, Radovljica, Slovenske Konjice, Sveti Andraž v Slovenskih Goricah, Škofja Loka, Šmartno pri Litiji, Velike Lašče, Trzin, Tržič in Žalec. Nagrajene občine je ob podelitvi nazivov nagovoril predsednik Državnega zbora Republike Slovenije, dr. Milan Brglez, tudi ambasador projekta Branju prijazna občina, minister za kulturo Republike Slovenije, Anton Peršak, ki sta izrazila nadaljnjo podporo projektu tudi v prihodnjem letu in župan Mestne občine Kranj, Boštjan Trilar.

Javni natečaj Branju prijazna občina je nastal z namenom, da občine spodbudi k bolj aktivnemu delovanju v lokalni skupnosti in povezovanju med različnimi organizacijami za izboljšanje bralne pismenosti in bralne kulture. XX občin, od vseh skupaj 212 občin v Sloveniji, ki so se prijavile na natečaj do 30. oktobra 2017 so v svoji vlogi predstavljale dejavnosti lokalne skupnosti in njenih zaposlenih na področju branja. Hkrati je bil eden izmed pomembnih pogojev za sodelovanje financiranje dejavnosti knjižnic, ki so osrednja organizacija, ki vpliva na bralne navade in kulturo v družbi. Strokovna komisija je izbrala 18 občin, ki so izpolnili vse pogoje natečaja in ki s svojimi praksami izstopajo, tako da uspešno spodbujajo sodelovanje in vključevanje prebivalcev lokalne skupnosti, da gojijo branje kot temeljno vrednoto družbe.

Ob podelitvi nazivov so se ambasadorji projekta, poleg dr. Milana Brgleza, Antona Peršaka, še urednica in direktorica festivala Fabula, Manca G. Renko in nekdanji predsednik Skupnosti občin Slovenije, župan občine Miklavž na Dravskem polju, Leo Kremžar, pogovarjali o branju, bralni kulturi, bralni pismenosti in o tem, kako pomembno je branje za posameznika in kakovost družbe, kar si je Republika Slovenija zastavila kot eno prioritetnih nalog. 

Vesna Horžen, predsednica Združenja splošni knjižnic je o delu strokovne komisije in projektu povedala: ″Branju smo s projektom želeli podariti najširšo pozornost družbe in s tem spodbujati povezovanje med občinami, knjižnicami in vsemi drugimi dejavniki v lokalnih skupnostih. V strokovni komisiji smo poleg izpolnjevanja osnovnih pogojev, ki jih mora zagotoviti vsaka občina, velik poudarek dali na delu mladih, kjer se kaže največji upad v navadah branja. Pri prijavah smo bili pozorni na celosten pristop do problematike obravnave bralne pismenosti in kulture, ko je opredelitev le-teh v strateških dokumentih občine, finančna podpora, angažiranost in javna podpora predstavnikov lokalne oblasti in podpora društvom, klubom ter drugi inovativni pristopi spodbujanju branja. Z zbranimi praksami smo zelo zadovoljni in verjamemo, da bomo z nadaljevanjem projekta lahko spodbudili še druge občine k sodelovanju in predvsem k uvajanju ukrepov in aktivnosti na tem področju.″

 Združenje splošnih knjižnic

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava