Splošne knjižnice ta teden praznujejo - Na Dan splošnih knjižnic podelili nagradi in dali možnost brezplačnega vpisa

24.11.2017 | 09:40

Prireditev v Šmarju pri Jelšah

Prireditev v Šmarju pri Jelšah

V Združenju splošnih knjižnic so slovesno obeležili Dan splošnih knjižnic z osrednjim dogodkom v Šmarju pri Jelšah, kjer so podelili Nagrado za najboljši knjižnični projekt leta 2017 Knjižnici Murska Sobota. Letošnje praznovanje Dneva splošnih knjižnic poteka na 271 lokacijah splošnih knjižnic po Sloveniji pod naslovom Gostija v deželi branja vse do 24. novembra. V splošne knjižnice je včlanjena četrtina prebivalstva, ki si je lani izposodila več kot 25 milijonov enot raznega gradiva.

Združenje splošnih knjižnic je na osrednjem nacionalnem dogodku na Dan splošnih knjižnic, ki je potekal v Knjižnici Šmarje pri Jelšah, podelilo nagrado za Najboljši projekt splošnih knjižnic v letu 2017 Pokrajinski in študijski knjižnici Murska Sobota. Komisijo so prepričali s projektom Obujamo dediščino, ki s pravljičnimi večeri za odrasle v porabskem narečju spodbuja bralno kulturo med Porabskimi Slovenci ter je tako dobra praksa širjenja slovenske kulture in literature čez mejo. Podeljena so bila tudi priznanja 12 posameznikom, ki so v projektu Berem, torej sem, pomembno obogatili koledar Sekcije za splošne knjižnice s svojimi vtisi o branju in žlahtnosti slovenske literature.

Vesna Horžen, predsednica Združenja splošnih knjižnic, je ob tem povedala: »Z Dnevom splošnih knjižnic že vrsto let opozarjamo na izjemen pomen knjižnic v Sloveniji, saj so te nenadomestljivo kulturno, izobraževalno in lokalno stičišče, ki izrazito pozitivno vpliva na širjenje bralne kulture pri nas, poleg tega pa ponuja veliko drugih storitev. V splošne knjižnice je včlanjena četrtina prebivalstva, naše prireditve pa obiskuje več kot polovica vseh prebivalcev Slovenije. Pokrajinska in študijska knjižnica Murska Sobota se je izkazala z edinstvenim projektom obujanja kulturne dediščine na območju, kjer živijo Porabski Slovenci, in se jim približala v njihovem narečju, zato smo ji podelili Nagrado za najboljši projekt splošnih knjižnic v letu 2017. Veseli nas tudi, da vedno več navdušenih bralcev vseh starosti sodeluje v projektu Berem, torej sem.«  

Združenje splošnih knjižnic povezuje 58 splošnih knjižnic po Sloveniji, od katerih je vsaka organizirana v razvejano mrežo enot, ki delujejo na 271 lokacijah. Združenje povezuje tudi 10 osrednjih območnih knjižnic, pri nas pa deluje še 13 bibliobusov, ki skupaj obiskujejo kar 720 postajališč. V letu 2016 je knjižnice obiskalo 10.200.000 obiskovalcev, ki so si izposodili 25.670.000 enot knjižničnega gradiva.

Gostija v Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto

Vsaka knjižnica je lokalno začinila program Gostije v deželi branja, ki bo potekala do 24. novembra. V ponedeljek so se zainteresirani lahko brezplačno vpisali v vse enote novomeške knjižnice. V torek so obiskovalcem predstavili restavrirani Kratki slovar šestih slovanskih jezikov Franca Miklošiča, v sredo so z Markom Mohorčičem »kolesarili« po centralni Aziji, v četrtek pa vabijo na Šalijev večer, v okviru katerega bo predstavljena knjiga Kulturni svetniki in kanonizacija, ki jo je uredil dr. Marijan Dović. V četrtek bo v dopoldanskem in popoldanskem času potekala predstavitev e-virov, ki so brezplačno na voljo v knjižnici ali preko oddaljenega dostopa od doma. Na ogled bo tudi izbor najboljših slovenskih knjig po priporočilih knjižničark in knjižničarjev ter razstava najbolj branih knjig za otroke in mladino iz časa dedkov in babic.

Restavrirani slovar Franca Miklošiča

20. novembra pa ne praznujemo samo knjižnice. To je namreč tudi rojstni datum slovenskega filologa, jezikoslovca in slavista Franca Miklošiča. Minila so natanko 204 leta od njegovega rojstva, kar je še dodatni razlog za to, da je bil osrednji dogodek ob dnevu slovenskih splošnih knjižnic v novomeški knjižnici posvečen ravno skrbi za jezik in knjigo.

Knjižnica je že pred časom od zvestih uporabnic knjižnice, ki se zavedata njegovega nacionalnega pomena tako za primerjalni jezikoslovni študij kot tudi širše, v dar prejela Miklošičev Kratki slovar šestih slovanskih jezikov, knjižno redkost iz leta 1885. Slovar je bil v nekoliko slabšem stanju, zato so se odločili, da mu povrnejo prvotno podobo. V letošnjem letu so ga restavrirali v Centru za restavriranje in konserviranje Arhiva Republike Slovenije, prvič pa je bil predstavljen na osrednjem dogodku praznovanja. Uvodoma je dr. Alenka Šivic Dular, zaslužna profesorica slavistike, spregovorila o delu Franca Miklošiča in njegovem prispevku k razvoju slovenskega jezika in slavistike kot take. V nadaljevanju večera pa je dr. Jedert Vodopivec Tomažič, vodja Centra za restavriranje in konserviranje Arhiva RS podala vpogled v zgodovino knjige in predstavila restavratorski poseg na knjigi ter razliko med mehko in trdo vezanimi knjigami.

Restavrirani Miklošičev slovar novomeška knjižnica hrani v Posebnih zbirkah Boga Komelja, v digitalni obliki pa je že na voljo tudi na spletnem portalu dLib oz. Digitalna knjižnica Slovenije.

Knjižnica Mirana Jarca

Galerija

_vdan (1)
_vdan (2)
_vdan (3)
_vdan (4)
_vdan (5)
_vdan (6)
_vdan (7)

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava