''Melania si zasluži spomenik''; dobila (vsaj) svojo sladico

9.11.2016 | 13:50

Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

''Melania si zasluži spomenik''; dobila (vsaj) svojo sladico

Zmagovalec ameriških predsedniških volitev je znan, razburjenje bo sčasoma pojenjalo, svet pa se bo prej ali slej vrnil v ustaljene tirnice. Ali pač? Kaj so glavni dejavniki za zmago človeka, ki je bil še pred slabim letom tarča posmeha tako strokovnjakov na področju politike kot tudi velikega deleža prebivalstva zahodnega sveta? 

O rezultatih, predvolilni kampanji obeh glavnih kandidatov in Melanii smo se pogovarjali z dr. Bogomilom Ferfilo, rednim profesorjem na Fakulteti za družbene vede.

Dr. Bogomil Ferfila pravi, da je rezultat volitev posledica več dejavnikov, ki so bili že po sami naravi nepredvidljivi. Glavni med njimi je najverjetnje tako imenovana »plašnost volivcev«, ki v predvolilnih anketah zaradi sramežljivosti niso želeli pokazati, da bodo glasovali za kandidata s tako ekstremnimi stališči, ki pa so Trumpu nato vendarle namenili svoj glas. Dodaja, da se je v Evropi v preteklosti podobno zgodilo v primeru Heiderja ter letos v primeru brexita in volitev za avstrijskega predsednika. Dejal je tudi, da je demokratsko volilno bazo očitno precej ohromil močan napad na demokratsko kandidatko, ki je vključeval resne očitke o korupciji, v zadnjih tednih pred volitvami pa se je močno stopnjeval z izjavo direktorja FBI Jamesa Comeyja, da zoper njo ponovno odpirajo preiskavo. Tako je njena prednost v zadnjih dneh hitro skopnela na zgolj nekaj odstotnih točk. Ti dejavniki so prispevali tudi k temu, kot pravi Ferfila, da se je k Trumpu vrnil »izobražen del republikanskih volivcev.« Dodaja še, da sta »ego in karizma Donalda Trumpa očitno prevladala nad finančno premočjo Clintonove in njeno precej širše razpredeno volilno mrežo.«

Močan dejavnik naj bi bila tudi nekoliko nižja motiviranost afroameriških volivcev. Ti so v veliki meri izgubili zaupanje v Clintonovo, ki ji na svojo stran hkrati ni uspelo pridobiti pričakovanega deleža glasov ženskega dela populacije. Ferfila pravi, da jo je v celoti podprla zgolj latinskoameriška skupnost.

Dr. Jernej Amon Prodnik, docent na Fakulteti za družbene vede: »Podcenjevalo se je Trumpove možnosti za zmago in sedaj se podcenjuje vpliv, ki ga bo imela njegova zmaga na (tudi naša) življenja. Razen, če je odkrito zagovarjanje (tudi če zaenkrat samo retorično) ksenofobije, rasizma, mizoginije, seksizma, neobstoja ekološke krize, etnocentrizma, homofobije - na kratko, odkritega fašizma - naenkrat postalo irelevantno. No, mogoče za marsikoga bo, najbrž pa ni za tiste, ki bodo na udaru. In ne bo jih malo. Tudi v primeru, da se ne spremeni niti ena javna politika.«

Trumpova zmaga pa bi sicer znala olajšati sam postopek prenosa oblasti, pravi, saj se Hillary, okoli katere se še vedno vije oblak prahu v zvezi z obtožbami o korupciji in govoricami v poslovnih krogi glede »čudnega poslovanja« njene fundacije, po porazu najbrž ne bo želela pretirano izpostavljati, ta poraz pa najverjetneje pomeni tudi konec njene politične kariere.

Kako ocenjuje potek obeh kampanj?

Meni, da lahko obe kampanji označimo kot »globoko negativni in precej šibki«, kar zadeva vsebinska vprašanja, ter da je pri orisu temeljnih politik do neke mere vztrajala le Hillary, medtem kot se je Trump zgolj v drugi diskusiji dotaknil nekaterih tradicionalno prorepublikanskih politik v smislu drugega amandmaja, torej vprašanja pravice do nošenja orožja, ter vprašanja pravice do življenja oz. pravice do splava, sicer pa se je tako kot na primarnih volitvah praviloma osredotočal na diskreditiranje svoje politične nasprotnice, od katere pa je, kot dodaja, »dobil precej materiala za to diskreditacijo.«

Melania si zasluži spomenik

Ferfila se je na kratko dotaknil tudi vprašanja Melanie, za katero pravi, da je zaradi »dobršne doze slovenske zavisti, fovšije, levičarstva, antipodjetništva itd. še ena izgubljena priložnost za Slovenijo« ter da je s tem, ko je prišla »na medijske naslovnice od severa do juga«, za našo državo storila več kot vsak športnik ali politik, pri čemer v smehu dodaja, da seveda vse medijske zgodbe niso bile zmeraj pozitivne, vendar, »kar zadeva postavitev Slovenije na zemljevid sveta, je vsekakor naredila ogromno in bi si zaslužila spomenik.«

                                                                                                                                   Svet 24

Sevničani navdušeni, Melania bila pridna učenka; dobila svojo sladico

Sevničani so navdušeni, da je na torkovih predsedniških volitvah v ZDA zmagal republikanec Donald Trump, saj bo tako njegova soproga Melania postala prva dama ZDA. Sevniški župan Srečko Ocvirk je za STA dejal, da je vesel, da je Melanii, ki se je rodila aprila 1970 v Sevnici, uspel ta met.

Ocenil je tudi, da je Melania, katere starši so trenutno v ZDA, tako dobro podpirala svojega moža, da mu je uspelo pridobiti zadostno zaupanje Američanov. "Ta teden občina praznuje svoj praznik, ob njem se bomo dotaknili tudi zmage Donalda Trumpa, ki je zelo pomembna za Sevnico," je dejal Ocvirk.

Na vprašanje, ali bo Trumpova zmaga vplivala na povečan turistični obisk Sevnice, pa je odgovoril, da so mediji zadnje leto veliko pisali o Sevnici, kar je dvignilo interes turistov, pohodnikov in popotnikov za obisk kraja.

Glede na to, da je Sevnica rojstni kraj Melanie, pričakujem predvsem več obiska tujih turistov, je še dejal Ocvirk.

Nekdanja razredničarka Melanie Ljudmila Lipovšek je povedala, da je bila njena razredničarka tri leta v osnovni šoli in da je bila Melania pridna ter delovna.

Sevničan Tadej pa meni, da Melania nima veliko stikov s Sevnico, saj je zgodaj šla v ZDA. Poudaril je tudi, da ne more vsakdo biti prva dama ZDA in da je to dejstvo velika čast za Sevničane. Veliko sprememb v Sevnici, potem ko bo Melania postala prva dama ZDA, pa Tadej ne pričakuje.

Peter iz Sevnice ocenjuje, da bo z izvolitvijo Donalda Trumpa za predsednika ZDA Slovenija postala še bolj prepoznavna v svetu.

V piceriji Rondo v Sevnici pa so danes začeli streči sladico Melanija, ki jo sestavljajo sladka smetana, maskarpone, jogurt, jagode, biskvit in sladkor. Sladica je okrašena z biserom podobnimi užitnimi okraski.

                                                                                                                                        STA

starejši najprej | novejši najprej

Komentarji (8)

9.11.2016+2     + (2)     – (0)     Oceni Kar je res, je res 

" Melania je za Slovenijo naredila ogromno in zasluži si spomenik''. O.K. Zdaj pa še povejte, kaj je storila tako zelo velikega in vrednega postavitve spomenika?? Kaj tako pomembnega, kot tisti argentinski general za čigar spomenik pred ministrstvom za obrambo se je boril Janez Grosupeljski?? Na kozlanje mi gre !! Sevnico zdej častite kot Medžugorje, kar pa ni in nikoli tudi ne bo! Hvaljenje večera še preden se je dan pričel :-))!

9.11.2016Oceni iii 

ii, poglejte vso to zlatnino, sigurno bo zdaj imela sevnici melania zrihtala zlata fasade, tako kot se spodobi. al pa vsaj zlate mostičke za penzionerje..

9.11.2016Oceni hudičev kotel 

A tudi tu ne morete nehat s svojo zlobo in pokvarjenostjo ?!!

9.11.2016Oceni Jež 

Me prav zanima, kaj si o Melaniji mislita Marla in Ivana ...

9.11.2016Oceni veličastno-prek 40minut !! 

https://www.youtube.com/watch?v=SjXXU37UElU

9.11.2016Oceni hudičev kotel 

A tudi tebe zanimajo povsem nepomembne stvari ?!! Raje uživaj v neponovljivem trenutku kot pa da sprašuješ bedarije !

9.11.2016Oceni Jež  

hudičev kotel se mi nekako zdi, da bi tudi Ivanka in Marla zelo rade postavile spomenik Melči. V spomin seveda ;-))!

9.11.2016Oceni hudičev kotel 

Eh, ko bi bile samo te. Kar nekaj slovenceljskih zahojencev, bi bilo pred njima za postavitev veliiiikega spomenika :-)) Ni naša stvar kaj in kako bo z njo, nam nekaterim je samo veselje, da je pač Slovenka "prva dama" USA !!! Če se ustaviš in pomisliš, ej gospoda, to je skoraj nedoumljivo !!

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava