Strokovna ekskurzija Puntarska pot, Le vkup 1515—2015

5.11.2015 | 11:45

Strokovna ekskurzija Puntarska pot, Le vkup 1515—2015
Strokovna ekskurzija Puntarska pot, Le vkup 1515—2015
Strokovna ekskurzija Puntarska pot, Le vkup 1515—2015

Letošnje leto je v Posavskem muzeju Brežice med drugim tudi v znamenju projekta LE VKUP 1515 – 2015, s katerim obeležujemo 500. let vseslovenskega kmečkega upora. V soboto, 24., in v nedeljo, 25. oktobra, je v organizaciji Posavskega muzeja Brežice potekala dvodnevna strokovna ekskurzija Puntarska pot, katere namen je bil razsvetliti 500. obletnico vseslovenskega kmečkega upora.

Puntarska pot je sledila zgodovinskemu sosledju dogodkov od začetka vseslovenskega kmečkega upora leta 1515 na Kočevskem do zatrtja upora v Celju. Razdeljena je bila na prvi, »kranjski« dan in drugi, »štajerski« dan. Muzealci, učitelji in navdušenci nad srednjim vekom smo obiskali in si temeljito ogledali Posavski muzej Brežice, Pokrajinski muzej Kočevje, cerkev sv. Jerneja v Kočevju, ruševine gradu Mehovo, dvorec Šrajbarski turn, grad Rajhenburg, grad Podsreda, cerkev sv. Križa na Svibnem, Stari grad Celje, Pokrajinski muzej Celje.

Med potjo so nas strokovne vodje na poti, Boris Hajdinjak iz Prve gimnazije Maribor, Alenka Černelič Krošelj iz Posavskega muzeja Brežice in dr. Helena Rožman iz Kulturnega doma Krško, ter strokovnjaki in kustosi na obiskanih lokacijah, Ivan Kordiš iz Pokrajinskega muzeja Kočevje, Lucija Zorenč in Vesna Zakonjšek iz Kozjanskega parka in mag. Damir Žerič iz Pokrajinskega muzeja Celje podrobno seznanili s 16. stoletjem, takratnim življenjem kmetov in plemičev, družbenimi odnosi in številnimi podatki, ki so nam večplastno prikazali bolj jasno sliko o tej dobi, o samem kmečkem uporu in drugih zanimivih in pomembnih medsebojnih vezeh. Miha Kmetič iz Svibnega in gospod Jože Vogrin iz Slovenskih Konjic sta nam omogočila vpogled v cerkvi na Svibnem in v Slovenskih Konjicah, še enkrat pa moramo izpostaviti profesorja Borisa Hajdinjaka, ki je bil motor strokovne ekskurzije, opozoril je na nova dognanja zgodovinarjev in drugih strokovnjakov ter odločilno povezal različne poglede na dogodke iz leta 1515 v celoto.

Strokovna ekskurzija je pripomogla pri poznavanju in izobraževanju o kmečkih uporih in o 16. stoletju, hkrati pa je pripomogla h krepitvi medinstitucionalnega sodelovanja. Številni učitelji, ki so bili udeleženi na Puntarski poti bi dodali, da so poglobili znanje za letošnjo temo na tekmovanju iz zgodovine.

Program, ki je bil ponujen vsem ljubiteljem dediščine sta pod okriljem projekta, ki ga sofinancirajo Ministrstvo za kulturo RS, Občina Brežice in sodelujoče ustanove, pripravila Posavski muzej Brežice in Kulturni dom Krško, enota Grad Rajhenburg.

Pripravil: Dejan Cizl, Posavski muzej Brežice
Fotografije: Fototeka Posavskega muzeja Brežice

Galerija

_brezice (01)
_brezice (02)
_brezice (03)
_brezice (04)
_brezice (05)
_brezice (06)
_brezice (07)
_brezice (08)
_brezice (09)
_brezice (10)
_brezice (11)
_brezice (12)
_brezice (13)
_brezice (14)
_brezice (15)
_brezice (16)
_brezice (17)
_brezice

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava