Klepet brez celofana … o beguncih, Situla Novo mesto

13.10.2015 | 19:00

Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto v torek, 13. oktobra 2015, ob 19. uri začenja s ciklom mesečnih klepetov z različnimi gosti o trenutno zelo aktualni temi – beguncih. Klepeti bodo potekali vsak drugi torek v mesecu v prijetnem ambientu kavarne Hostla Situla, namenjeni pa so vsem, ki se ne zadovoljijo zgolj s površnimi informacijami in laičnimi ocenami.

V času, ko so se na naših mejah znašli begunci, so medije in družbena omrežja preplavili prispevki, zapisi, mnenja in komentarji, ki so – utemeljeni na zelo pomanjkljivih in neverodostojnih podatkih – prispevali k neracionalnemu strahu javnosti pred begunci. Slovenija je v pričakovanju novega vala, zato je pravi trenutek za ogled širše slike. Z uglednimi gosti (akademiki, novinarji, aktivisti, analitiki, politiki) se bomo vsak mesec pogovarjali o različnih vidikih t. i. begunske krize, o njenih vzrokih in posledicah, predvsem pa o tem, kako ukrepati od današnjega trenutka naprej.

Na oktobrskem srečanju z naslovom Zakaj prihajajo, ki ga bo povezoval novinar Dolenjskega lista Igor Vidmar, bomo z raziskovalko Mirovnega inštituta dr. Veroniko Bajt in novinarjem Ervinom Hladnikom Milharčičem naredili hiter pregled celotne zgodbe – pogledali bomo v zgodovino bližnjevzhodnega spora, osvetlili tamkajšnje današnje razmere in pojasnili razloge za množičen odhod civilnega prebivalstva, nato pa se osredinili na naloge, ki čakajo Evropo kot gostiteljico.

Na naslednjih srečanjih bomo podrobneje analizirali posamezne elemente celotne zgodbe, kot so korenine konfliktov na Bližnjem Vzhodu, ali islam poznamo dovolj dobro, da se ga utemeljeno bojimo, zakaj begunce vidimo kot ekonomske migrante, ali res obstaja nevarnost, da se bo Evropa islamizirala, zakaj begunski kampi in azilni domovi niso prava rešitev in kakšne so alternative …

Klepeti brez celofana so smiselno udejanjanje naloge, ki si jo je društvo zadalo ob svoji ustanovitvi leta 1992, ko je razvilo inovativen program pomoči beguncem, ki so leta 1992 v Novo mesto prišli s področja bivše Jugoslavije. Velik del takratnih naporov smo vlagali tudi v kakovostno ozaveščanje širše javnosti in to poslanstvo ohranili do danes.