DL: Premik počitnic podira šolski ritem

5.7.2022 | 12:40

Mojca Lukšič

Mojca Lukšič

Prihodnje leto bodo zimske šolske počitnice zaradi svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju v Planici en mesec prej – Tako bodo imeli šolarji po novoletnih počitnicah le štiri tedne šole, po zimskih počitnicah pa tri mesece brez premora – Odločitev vlade brez posvetovanja s stroko

Od 22. februarja do 5. marca bo Planica gostila svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju, torej tekmovalke in tekmovalce v teku na smučeh, nordijski kombinaciji in smučarskih skokih. Pa ne le tekmovalce, tudi trenerje, spremljevalce, funkcionarje, sodnike in navijače z vsega sveta, ki bodo zasedli vse turistične zmogljivosti ne le v Kranjski Gori in Ratečah, ampak v večjem delu Gorenjske.

Zimske počitnice smo imeli nekoč januarja, na polovici šolskega leta, takrat, ko je bilo v naših krajih običajno največ snega, da so se otroci lahko nasmučali na bližnjem hribu. Tudi dva tedna so trajale, da so se vsi spočili, tako otroci kot učitelji. Tudi v vsej Sloveniji so bile počitnice takrat istočasno. Ampak takrat še ni bilo krompirjevih, božično-novoletnih, prvomajskih in še katerih drugih priložnostnih počitnic. Prihodnje leto se zimske počitnice vračajo na konec januarja, in sicer zaradi svetovnega prvenstva v nordijskih športih.

Kranjskogorski župan Janez Hrovat je skupaj z gorenjskimi župani ministrstvu za izobraževanje sredi marca predlagal, naj prihodnje šolsko leto zimske počitnice zaradi zasedenosti turističnih zmogljivosti v njihovem običajnem terminu prestavi, ministrstvo pa je njegovemu predlogu prisluhnilo in v šolskem koledarju za šolsko leto 2022/23 zimske počitnice prestavilo za en mesec, kar je bilo v uradnem listu objavljeno 22. aprila. Posavska regija in Jugovzhodna Slovenija, z izjemo občin kočevsko-ribniškega območja, bosta tako prihodnje zimske počitnice imeli od 30. januarja do 3. februarja. Letos so bile na tem območju od 28. februarja do 4. marca.

Majda Čengija

Majda Čengija

Majda Čengija, ravnateljica Osnovne šole Toneta Pavčka Mirna Peč, meni, da se bodo morale šole pač prilagoditi in šolsko leto izpeljati, kot jim določa objavljeni šolski koledar: »Zagotovo nam bo ta sprememba povzročila nekaj preglavic, kajti po novoletnih počitnicah bodo le štirje tedni pouka, prvo ocenjevalno obdobje pa bo tako krajše. Po zimskih počitnicah bo sledilo dolgo obdobje brez počitka, kar bo velik izziv predvsem za učence, ki po daljšem času intenzivnega dela potrebujejo počitek in čas za sprostitev. Vsekakor bo to nova izkušnja za nas vse. Bi pa pričakovali, da bi se o terminih zimskih počitnic posvetovali tudi s šolami, saj nam ta odločitev kroji načrtovanje in izvedbo pouka, dni dejavnosti, ocenjevanj in vsega, kar zajema šolski kurikulum. Pričakujem, da bodo tudi drugi deli družbe podobno prispevali k temu, da bo ta veliki dogodek, ko bodo oči sveta uprte v našo državo, uspel. Vsekakor pa to ne sme biti stalnica, kajti šolski ‘ekosistem’ je preveč občutljiv za nepremišljene in nesistematične spremembe.«

Še bolj kritično na spremembo šolskega koledarja gleda ravnateljica Gimnazije Novo mesto in obenem predsednica Skupnosti splošnih gimnazij Slovenije Mojca Lukšič: »Pri odločanju o prestavitvi zimskih šolskih počitnic vlada ni upoštevala pedagoškega in strokovnega vidika. Raziskave so namreč pokazale, da učenci in dijaki potrebujejo premor na dva meseca. Zdaj pa bodo po desetdnevnih novoletnih počitnicah šli v šolo za štiri tedne in bodo imeli potem spet počitnice, po katerih pa bodo brez odmora delali tri mesece, vse do prvomajskih počitnic. Težava je tudi, da bomo v naši regiji po teh premaknjenih počitnicah šli v šolo za dva dni, ki jima bo sledil praznik in še dva delovna dneva. V tem tednu bo težko organizirati normalen pouk. To je tako, kot če bi imeli dva tedna počitnic. Ko so o tem odločali, očitno niso pomislili, kaj to pomeni za delo v šoli. Šole v regijah, ki bodo imele počitnice od 6. do 10. februarja, bodo imele le štiri dni počitnic, in ne pet kot mi, ki bomo imeli zaradi tega za en dan daljše šolsko leto. Vlada je nas ravnatelje 21. aprila sicer vprašala za mnenje oziroma za pripombe na ta predlog in nam za odgovore dala čas do 9. maja, vendar je že naslednji dan, 22. aprila, odlok o spremembi šolskega koledarja objavila v Uradnem listu, kar je bilo skrajno nespodobno. Tako ne more nihče trditi, da pred odločitvijo niso vprašali stroke. Ravnatelji seveda na njihovo vprašanje nismo odgovarjali, saj ni imelo smisla pošiljati pripomb po tem, ko so se oni že odločili. Zdaj pač čakamo na novo vlado.«

Matej Forjan

Matej Forjan

Direktor Šolskega centra Novo mesto Matej Forjan pravi, da ga premik termina zimskih šolskih počitnic ne moti tako zelo: »Bi pa pričakoval, da nas, ki delamo na operativni ravni, kdo pred takim odločanjem kaj vpraša, pridobi strokovna mnenja in se šele potem odloči. Nerodno je, ker bodo otroci po desetih prostih dneh prišli v šolo le za štiri tedne, po zimskih počitnicah pa ne bodo imeli premora kar cele tri mesece. Ne verjamem, da bo to imelo katastrofalne posledice, a posledice bodo. Nekateri zdaj zelo glasno protestirajo, a se mi zdi, da je to tudi v veliki meri posledica užaljenosti. Razumem vlado, zakaj se je tako odločila in da podpira turistični sektor, ne razumem pa, da se o tem odloča, ne da bi se posvetovala z nami. Če so se tako odločili, naj nosijo tudi odgovornost za posledice.«

Članek je bil objavljen v 21. številki Dolenjskega lista 26. maja 2022

I. Vidmar

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava