DL: Ansat k Telemachu - Prodajajo podjetje in ne kabla

9.8.2020 | 12:10

Tomi Horvat, direktor Ansata (foto: P. P.)

Tomi Horvat, direktor Ansata (foto: P. P.)

Novica, da je družba Telekom od Kostaka kupila kabelskega operaterja Ansat, je v Posavju vnela kar nekaj gostilniških debat. A infrastruktura, kabelski razdelilni sistem Krško, ki so ga začeli graditi že leta 1987, tudi s prostovoljnim delom, ostaja v lasti Občine Krško. Enako velja za sistem v Občini Radeče, poudarja direktor Ansata Tomi Horvat.

»Za naročnike bo to boljše. Imeli bodo boljše storitve, ki jih mi zaradi zaostrenih razmer na trgu ne moremo več nuditi. Nov lastnik bo imel večji kapitalski potencial. Ponovno pa poudarjam, da se kabel ne prodaja. Ta je v lasti Občine Krško in krajevnih skupnosti, sistem v Radečah pa je v lasti tamkajšnje občine. Koncesiji ostajata, prodaja se samo lastniški delež v podjetju Ansat, d. o. o.«

Kot pravi Horvat, se je situacija zaostrila pred tremi leti s podražitvami TV pravic za domače komercialne programe. »Gre za podobno konsolidacijo trga, kot je potekala pred približno petnajstimi leti v trgovinski branži, ko so se veliki trgovci odločili, da malih več ne bo. Na Ansatu smo bili takrat eni od pobudnikov ustanovitve skupnega podjetja malih kabelskih operaterjev na nacionalni ravni. Ustanovili smo skupno podjetje Sikabel, d. o. o., in tri leta smo si prizadevali, da bi obstali. Žal, neuspešno. Samo v zadnjem letu se je zmanjšalo število naročnikov vseh malih kabelskih operaterjev za dve tretjini! Manjše število naročnikov pomeni slabše pogajalsko izhodišče. Če nam neka TV-hiša da količinske popuste na število naročnikov in je teh dve tretjini manj, se danes ne moremo več pogajati za konkurenčne cene. To je vse ozadje,« pravi Hrovat

Kabelski operaterji morajo za vsak TV-program, ki ga imajo v kabelskem sistemu, plačati določeno ceno. »Nekako pred tremi leti je prišlo do bistvenega povečanja stroškov iz naslova nabave TV-pravic, ko se je največja komercialna televizija odločila, da bo svoj programski paket z minimalnega zneska podražila na nekaj evrov. Na položnici to ni razvidno in uporabniki lahko celo mislijo, da je program brezplačen. A hitro lahko izračunate, kakšna bi bila cena, če ima operater 200 programov in bi moral za vsakega plačati po nekaj evrov. Posluha medijev, da bi o tem pisali, ni bilo, zaveznike smo iskali pri državnem regulatorju, agenciji za za varstvo konkurence, a očitno neuspešno, saj nismo dosegli nobene spremembe. Majhni ne moremo ponujati veliko programov, ker so predragi. Z mesečnimi položnicami pa ne smemo cenovno odstopati od velikih.«

In kaj se bo zgodilo z lokalnim programom, ki ga oddaja Ansat? »Ta zaradi tega ne bo nič prizadet. Lastnik bo ohranil lokalni program,« zagotavlja Horvat in dodaja, da so program nedavno tudi razširili s programom radeške lokalne televizije.

Članek je bil objavljen v 22. številki Dolenjskega lista 28. maja 2020

Pavel Perc

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava