DL: Jernej Zoran - Kritično o petju v angleščini

8.2.2020 | 11:40

Jernej Zoran

Jernej Zoran

Jernej Zoran po plošči Stik zaključuje sodelovanje z Nino Radkovič.

Jernej Zoran po plošči Stik zaključuje sodelovanje z Nino Radkovič.

Novomeški levoroki kitarist in vsestranski glasbenik Jernej Zoran ne miruje. Tudi letos je zelo dejaven. Spomladi je po Avgustovskih koscih, Stratosferi, Romeu, Juliji in tatovih sonca in V svojem filmu in EP Gotcha! izdal Stik, svojo šesto ploščo, ki se v marsičem razlikuje od njegovih prejšnjih izdelkov.

»Vsak album skušam narediti vsaj za nekaj odtenkov drugače od prejšnjega in mislim, da mi je tudi pri tem to uspelo. V svojem filmu je bil precej prvinski, rokerski album, kjer sem večino komadov zapel sam, vse skupaj smo dejansko naredili trije ljudje, pri Stiku pa je bilo precej več sodelujočih, celo največ na mojih ploščah doslej. Tokrat sem, recimo, prvič sodeloval s klaviaturistom Petrom Urekom, za orkestracije pa je poskrbel Leonardo Zorzi iz Brazilije,« o svoji trenutno zadnji plošči pove Jernej Zoran, ki pa že gleda naprej.

»Tudi v prihodnje se bom poigraval z različnimi zvočnimi podobami, to me res poživlja in mi pomaga ohranjati svežino in iskreno zanimanje za glasbo. Vse bolj kot samo igranje kitare me zadnja leta zanima celoten ustvarjalni proces – pisanje pesmi, skladanje, aranžiranje, produciranje. To je zame znak, da se razvijam, da kot glasbenik dozorevam. To je pot učenja, ki se nikoli ne konča. In prav je tako.«

Ploščo Stik je Jernej Zoran posnel skupaj z Nino Radkovič, ki je, kot lahko ugotovimo, šla na samostojno pot. Skupaj ju bomo lahko slišali le še na Glavnem trgu v Novem mestu 23. decembra. Da bi se povezal z drugo pevko, Jernej trenutno ne razmišlja. Prejšnji mesec je izdal še singel Minevamo, ki je njegovo zadnje studijsko sodelovanje z Nino, s čimer je tudi končal promocijo albuma Stik. »Naslednice ali naslednika nimam v načrtu, ampak pri načrtih je vedno tako, da Bog vedno ve bolje kot mi. Naučil sem se, da nikoli ne smemo reči nikoli,« o sodelovanju s pevci pravi Jernej, ki pa svoje naslednje projekte vidi v inštrumentalni glasbi, kjer pa pevcev ali pevk niti ne potrebuje.

Jernej Zoran na svojih ploščah običajno posname več ali celo večino inštrumentov, kar pa ne more storiti na koncertu. »Kadar pripravljam repertoar za koncerte, moje posnete parte "skinejo" glasbeniki, ki so v koncertni zasedbi. Vedno tudi kaj priredimo – včasih je na studijskem posnetku tisoč kitar, pa je treba skladbo prearanžirati. Proces ni vedno enostaven in kakšen komad tudi leti s "setliste", ker preprosto ne zazveni v živo. Nekateri pa v živo zvenijo precej bolje kot na posnetku. To je pač narava glasbe, od nekdaj je tako, ne samo pri meni. Lani in letos sem sicer nastopal z ekipo, v kateri so bili poleg Nine še Peter Jenič na basu, Marko Verbič na kitari in Miro Tomšič na bobnih. Novih koncertov za zdaj ni v načrtu, edina priložnost je že omenjeni 23. december. V prihodnje bom svojo ustvarjalno energijo namenjal predvsem studijskemu delu,« razmišlja Jernej Zoran.

Čeprav si kruh služi kot prevajalec in angleški jezik izvrstno obvlada, pa tudi njegovi vzorniki so bili glasbeniki in skupine, ki so imeli besedila v angleščini, sam ostaja pri slovenščini, v primerjavi z več slovenskimi glasbeniki, ki ustvarjajo tudi ali pa izključno v angleščini. O rabi angleščine ima svoje mnenje: »Spoštujem, ljubim in cenim svoj materni jezik, kot bi ga moral vsak Slovenec. Slovenski glasbeniki, ki ustvarjajo v angleščini za slovenski trg ... Hja, pri meni se takoj vklopi poklicna deformacija in me zmoti izgovorjava. Tudi besedni nabor ni ravno pester, rime pa so bolj ali manj floskule. Ne, hvala. Angleško besedilo naj bo na nivoju in izgovorjava naj bo "profi". Sicer pa slovenski jezik ponuja malo morje možnosti, samo malo se je treba potruditi. Vse pa se začne pri besednem zakladu. Ta pa se pridobi z branjem knjig.«

V kratkem bo izšla njegova šesta plošča oziroma EP: »Z velikim veseljem napovedujem izid svojega drugega EP. Desetega januarja bo namreč izšla plošča Deuce, na kateri sta dve inštrumentalni pesmi z albuma Stik in trije čisto novi inštrumentali, ki sem jih posnel to jesen. V eni skladbi sem uporabil sample črnskega gospelkvarteta in dodal slidekitaro, ena je samo električni kitarski track in nič drugega, tretja pa čistokrvni blues, kjer je bobne posnel Miro Tomšič. To bo moja prva izključno digitalna izdaja, glede na to, da gre za inštrumentalno kitarsko glasbo, pa se bom s promocijo ukvarjal predvsem na tujih trgih.«

Članek je bil objavljen v 49. številki Dolenjskega lista 5. decembra 2019

Igor Vidmar

starejši najprej | novejši najprej

Komentarji (1)

8.2.2020+6     + (6)     – (0)     Oceni Franci D 

Jernej Zoran, čestitam za pokončno držo!

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava