Uskoška dediščina Bele krajine na RTVS
12.1.2010

S snemanja dokumentarca (foto: Gorazd Končar, RTV SLO)
Na 1. programu Televizije Slovenija bo drevi ob 21. uri na sporedu dokumentarni film z naslovom Uskoška dediščina Bele krajine. Film so pripravili ustvarjalci Izobraževalnega uredništva Televizije Slovenija - režiser in scenarist Zdravko Pečenko, direktor fotografije in snemalec Mišo Čadež, montažer Zvone Judež. Strokovni sodelavec in narator v filmu je dr. Marko Terseglav.
Pri nastanku filma so sodelovali številni nastopajoči iz ustanov Bele krajine in njene uskoške dediščine.
Zgodba se osredotoča na uskoke, ki so se pred stoletji naselili v Beli krajini.
Po porazu srbske vojske na Kosovem polju leta 1389 so Turki zasedli srednjeveško Srbijo in zatem še Bosno. To je sprožilo številne valove beguncev, ki so se umikali pred Turki prek Bosne in Hrvaške. Del beguncev se je naselil v 15. in zlasti v 16. stoletju tudi v Beli krajini, robnem območju tedanje Kranjske. Med begunci – uskoki – so bili tako katoliki, grkokatoliki in pravoslavci, na katere se osredotoči zgodba filma. Prav zanje je značilno, da so skozi stoletja ohranjali svojo vero, jezik, navade, šege in običaje ter plesno in pesemsko izročilo, ki je še danes del bogate kulturne zakladnice Bele krajine in njene uskoške dediščine.
starejši najprej | novejši najprej
Komentarji (12)
13.1.2010Oceni milko
Zelo lepa in poučna oddaja.V vsem se strinjam razen mogoče o tem da so med uskoki tudi bili grkokatoliki.Grkokatolicizem med večinoma pravoslavnimi Srbi začne z tim,unijo za časa avastrijske carice Marije Terezije,zelo dobro jo opisuje dr.Dušan Kašić v knjigi Marčanska unija.Unija je zajela območje Žumberka,sedež imajo v Križevcih na Hrvaškem.
5.2.2010Oceni Ilija Stipanovič
Kje bi dobil knjigo: Dušan Kašić: Marčanska unija LP Stipanovič, 041 786 342
5.2.2010Oceni gledalka
Ta dokumentarni film lahko najdete na spletni strani Televizije Slovenija www.rtvslo.si in si ga tudi shranite.
22.4.2010Oceni monika
Obstajajo tudi programi izletov:... "po sledeh Uskokov".. ODLIČNI! info pri "Božotu" v Retro Baru Metlika
21.3.2011Oceni zika
to!do tokia!!!
21.3.2011Oceni zika
to!do tokia!!!
22.3.2011Oceni občan
Kje je pa slovenska dediščina Bele krajine, saj bomo Slovenci kmalu manjšina v lastni pokrajini ? Slovensko kulturno dediščino poizkuša občasno ohranjati le folklorna skupina Dragatuš. Ostala BK folklora pa je le posnetek hrvaške in srbske folklore.
22.3.2011Oceni iva
Občan, to vse smo mi, Belokranjci, če se strinjaš ali ne: Slovenci, Uskoki, Romi, če ne bi bilo vojne bi bili tudi Kočevarji... to je naše bogastvo, raznolikost. Vsi ti ljudje imajo pravico zemljo gazit, ne le ti.
22.3.2011Oceni občan
Slovenci imamo le eno matično domovino, državo Slovenijo, za to moramo za njo tudi skrbeti. Poraja se že vtis, da bi hoteli biti vsi prišleki nacionalna manjšina, kasneje tudi s posebno pravico do udeležbe v oblasti. Takšen primer je predlog zakona o RTVS.
22.3.2011Oceni iva
Občan, zelo rada imam svojo domovino, toda če nek narod (Uskoki, Romi...) živi tukaj že več stoletij, je tudi to njihova edina domovina, kajne. druge nimajo. Nenazadnje smo tudi mi prišli nekje od Karpatov. Bodimo strpni, radi se imejmo in spoštujmo človeka, saj bomo šli enkrat vsi skupaj v Krtovo domovino.
DL: Vrsta pripomb na projektante - o...
miha: Cesta je že v redu, samo treba se je...
Društvo Gorjanska četa - za ohranjanje lika...
miha: To bravo naši fantje... dobr smo mi...
V imenu svojcev padlih Jasmina Molan
darko: Vsa slava jim
Se 11-letna Julija in njena mama Melisa...
Jožko: Mogoče se ne zavedajo preprostega...
DL: Promet v Žabji vasi - ni čudno, da...
DamDam: Ali bi lahko dali se bolj bebast...
Bodo morale biti kokoši res prijavljene in označene?
tor, 28.6.2022
Družina se je znašla v peklu revščine; deklice potrebujejo pomoč
pon, 27.6.2022
VIDEO: Nina Pušlar s prelepim Anžetom
čet, 30.6.2022
Društvo Gorjanska četa - za ohranjanje lika partizana; lovci na Trdinovem vrhu
sre, 29.6.2022
Jasna Kuljaj česa takšnega še ni doživela
sre, 29.6.2022