Lojze Slak bi danes praznoval 90 let

23.7.2022 | 15:00

Lojze Slak                                      (Foto: Mediaspeed)

Lojze Slak (Foto: Mediaspeed)

Diatonična harmonika je v naročju Lojzeta Slaka zvenela božansko.

Diatonična harmonika je v naročju Lojzeta Slaka zvenela božansko.

Lojze Slak, 1987

Lojze Slak, 1987

Ansambel Lojzeta Slaka, 1970

Ansambel Lojzeta Slaka, 1970

Slakovega spomenika, na pokopališču v Ljubljanskem Šentvidu, enostavno ni moč zgrešiti.

Slakovega spomenika, na pokopališču v Ljubljanskem Šentvidu, enostavno ni moč zgrešiti.

Legendarni godec Lojze Slak je ta svet zapustil leta 2011, vendar v naših srcih ostaja eden najbolj priljubljenih slovenskih glasbenikovi. Visoko nad oblaki danes praznuje 90. rojstni dan.

Danes bi svoj 90. rojstni dan praznoval godec godcev, Lojze Slak. Rodil se je na današnji dan leta 1932 v dolenjski vasi Jordankal v občini Mirna Peč. Četudi je priznani harmonikar Avgust Stanko poleg kromatične harmonike odlično igral tudi na diatonično harmoniko, je bil prav Lojze Slak tisti, ki ji je dal med takratnimi radijskimi glasbenimi uredniki in navdušenimi poslušalci domače glasbe, največjo veljavo. Ker je Lojze skupaj s kovčkom diatonične harmonike, na povabilo takratnega glasbenega urednika, g. Vilka Ovsenika, zakorakal v tonski studio takratnega radia Ljubljana kot prvi in napravil prve studijske posnetke z diatonično harmoniko, lahko Lojzeta mirno štejemo za pionirja diatonične harmonike.

Lojzetu je pravzaprav uspelo nemogoče - uspel mu je preboj diatonične harmonike iz statusa zaničevanega inštrumenta na površje slovenske domače glasbe. In kot je bil magičen ta preboj, je magično tudi zvenela diatonična harmonika v naročju Lojzeta Slaka.

Glasbena pot prek bratov Slak, Tria Lojzeta Slaka ter glasbena pravljica po združitvi s Fanti s Praprotna v ansambel Lojzeta Slaka še danes utripa v srcih Slovenk in Slovencev. Lojze se je s svojimi "dečki", kot je rad imenoval člane njegovega ansambla, zapisal z zlatimi črkami v zgodovino slovenske narodno-zabavne glasbe in glasbeno-kulturne dediščine. Zdaj je na nas, kako in v kolikšni meri bomo to zapuščino predali naslednjim rodovom.

Čeprav je bil kot muzikant veliko zdoma, pa je bil tudi s svojo družino vedno zelo povezan. Danes bi mu doma žena Ivanka, sinova Slavko in Robert zagotovo priredili veliko slavje ob njegovem rojstnem dnevu, tako pa mu bo mogoče v spomin prižgati le svečko.

Lepe misli in veliko zahvalo za bogato glasbeno zakladnico mu na današnji dan, visoko nad oblake pošiljamo Veseljaki.

Veseljak.si

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava