DL: Nova vlada in zdravstvo - Treba ga je depolitizirati

10.6.2022 | 14:40

Milena Kramar Zupan

Milena Kramar Zupan

Alenka Simonič

Alenka Simonič

Zdenko Šalda

Zdenko Šalda

Med epidemijo so se še bolj pokazale slabosti slovenskega zdravstva. (Foto: L. Markelj)

Med epidemijo so se še bolj pokazale slabosti slovenskega zdravstva. (Foto: L. Markelj)

Da je nujna temeljita reforma zdravstvenega sistema, menijo vodilni v zdravstvenih ustanovah – Razmere so slabše kot pred pol stoletja – Ustvarja se dvotirni sistem, na eni strani profitabilne dejavnosti v zasebnem sektorju, na drugi reševanje najtežjih primerov v javnem sistemu

V novo vlado so uprta velika pričakovanja. Tudi zdravstva, v katerem je epidemija razgalila in povečala vse slabosti. Da je reforma zdravstva nujna, se govori že desetletja, da je zanjo skrajni čas in da bo morala prihajajoča vlada res temeljito poseči v zdravstveni sitem, pa opozarjajo tudi odgovorni v zdravstvu.

Direktorica Zdravstvenega doma Novo mesto Alenka Simonič meni, da je treba nujno ohraniti in nadgraditi javno zdravstvo, torej javno zdravstveno varstvo v kakršni koli obliki, ki je sprejemljiva, s tem da je treba po trenutnih standardih takoj reorganizirati sedanje modele oziroma time izvajalcev in oblike izvajanja javnega zdravstvenega varstva, poenotiti pogoje poslovanja vseh izvajalcev javnega zdravstvenega varstva ter urediti plačilo in ustrezno nagrajevanje. »Takoj za tem je treba v kratkem času, v približno treh ali šestih mesecih do največ enega leta, speljati naslednje aktivnosti: postaviti in urediti mrežo primarnega zdravstvenega varstva skupaj z ureditvijo sistema nujne medicinske pomoči, urediti enoten informacijski sistem za vse izvajalce javnega zdravstvenega varstva s potrebno digitalizacijo in informatizacijo, urediti in uvesti stabilen plačni sistem, urediti status primarnega zdravnika, predvsem družinskega, pa tudi pediatra in ginekologa na primarni ravni, ter z ustrezno strategijo urediti izobraževanje in zaposlovanje ter vzpostaviti možnosti nadaljnjega profesionalnega razvoja vseh zdravstvenih kadrov. Če jih želimo ohraniti, je treba spremeniti upravljanje javnih zavodov z nujno avtonomijo vodstva, kjer bi morali biti nastavljeni primerni strokovnjaki s poznavanjem zdravstva in menedžmenta v zdravstvu. Zavodi potrebujejo tudi učinkovite nadzorne organe, ki morajo biti sestavljeni iz strokovnjakov s področja zdravstva, in ne nastavljeni politično. Nujna je depolitizacija zdravstva. Vloga politike je pripraviti razmere za optimalno delovanje zdravstva, zdravstvo pa naj upravljajo oziroma vodijo strokovnjaki, ki najbolj poznajo to področje,« meni Simoničeva.

Da so spremembe v zdravstvu nujne, meni tudi direktorica Splošne bolnišnice Novo mesto Milena Kramar Zupan: »Nujno je treba spremeniti sistem organizacije, upravljanja in vodenja zdravstvene dejavnosti. Naše zdravstvo danes deluje po zastarelem načelu javnega zdravstva izpred tridesetih let, ki v današnjem tržnem sistemu ne more biti uspešno. Zato se nekatere zdravstvene dejavnosti, ki so lahko dobičkonosne, izločajo iz javnega zdravstvenega sistema in prehajajo v zasebni sektor. S tem dobivamo dvojno zdravstvo. Na eni strani je javno zdravstvo, ki opravlja vse najtežje dejavnosti, ki ne morejo prinašati dobičkov, na primer urgentna dejavnost in reševanje najtežjih zdravstvenih zapletov, na drugi strani pa je iz javnega zdravstva izločeno zasebno zdravstvo, ki opravlja dejavnosti, pri katerih ni pričakovati težkih zapletov, če se ti zgodijo, pa jih rešuje javno zdravstvo. Gre za dva neprimerljiva sistema, javno zdravstvo pa je potem označeno za neučinkovito in dezorganizirano in glavno besedo prevzemajo neke druge ustanove, kot so zbornica in sindikati, ki zagovarjajo vsaka svoje interese, če pa temu dodamo še zdravstveno blagajno, ki je prav tako organizirana po zastarelem sistemu, in se temu pridružijo še različni lobiji in politika, pa imamo, kar imamo. Pri vsem tem izgubljajo predvsem državljani, ki so pred leti težko prišli do specialistov, danes pa tudi do osebnega zdravnika in pediatra, kar je nezaslišano. Tu gre za kršenje ustavnih in človekovih pravic.«

»Zdravstvo je treba spraviti na skupni tir in ga organizirati po sodobnih tržnih zakonitostih. To ne pomeni ustvarjati kapitaliste, ampak da bo zdravstvo dobro vodeno in učinkovito. Organizirati in okrepiti je treba tudi primarno raven, da bo sposobna narediti tudi kaj več od predpisovanja receptov, pisanja napotnic in preusmerjanja pacientov k specialistom, da bodo zdravniki na primarni ravni lahko poskrbeli tudi za osnovno diagnostiko. Potrebujemo korenito reformo zdravstvenega sistema. Tega do zdaj ni uspelo narediti nikomur. Upam, da se bo zdaj našel junak,« še dodaja Milena Kramar Zupan.

Pomočnik direktorja in strokovni vodja Zdravstvenega doma Trebnje Zdenko Šalda od nove vlade pričakuje, da bo resnično vzpostavila dialog s stroko in civilno družbo: »Tega nobena vlada do zdaj še ni storila. Kot predstavnik stroke in kot predstavnik civilne družbe sem v zadnjih desetih letih tako vladi kot različnim ministrstvom poslal na desetine različnih pobud in predlogov. V glavnem nisem dobil niti vljudnostnega odgovora. Največ, kar mi je uspelo, so bili prazni sestanki, ki niso dali nobenega rezultata. Obetavno potezo je naredil minister Poklukar, ki je 23. junija lani izdal Sklep o imenovanju Delovne skupine za pripravo rešitve za dolgoročno obvladovanje absentizma v Republiki Sloveniji. V delovno skupino sem bil imenovan kot predstavnik Zdravniške zbornice Slovenije. Pripravili smo konkretne rešitve, ki bi prihranile milijone evrov denarja za zdravstvo, ki ga zdaj dejansko mečemo skozi okno. Delovno skupino je vodil državni sekretar Robert Cugelj. Sklical je dva uvodna sestanka, nato pa ni želel sklicati niti korespondenčne seje. Februarja letos je zapustil ministrstvo, delovna skupina pa je pristala na smetišču zgodovine kot ena od mnogih, ki niso naredile ničesar.«

»Upam, da bo nova vlada znala izkoristiti možnosti uspešnih javnih zdravstvenih zavodov. Zdravstveni dom Trebnje zagotovo sodi med uspešne zdravstvene zavode. V prvi polovici letošnjega leta bomo zaposlili sedem novih zdravnikov, kar bo rešilo kadrovsko krizo, s katero smo se spoprijemali v zadnjih letih. Zaradi uspešnega poslovanja imamo prihranjenih več kot tri milijone evrov. Prihranke bi želeli naložiti v odprtje radiološkega oddelka z ultrazvokom, rentgenom in magnetno resonanco. Redno bi zaposlili tudi specialista radiologa. V Trebnjem smo z odhodom zasebne pulmologinje izgubili še rentgen za slikanje prsnih organov. Zdaj se morajo naši občani voziti v Novo mesto tudi zaradi tako banalnih zadev, kot je rentgen za pripravo na operativni poseg. Razmere so slabše kot pred pol stoletja, ko sta bila na voljo tako pulmolog kot tudi rentgen,« je kritičen Zdenko Šalda.

Članek je bil objavljen v 18. številki Dolenjskega lista 5. maja 2022

Igor Vidmar

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava