DL: Konec koncesij, dimnikarji bodo na trgu

5.7.2015 | 15:00

Ana Jelancic (Foto: B. D. G., arhiv DL)

Ana Jelancic (Foto: B. D. G., arhiv DL)

Letos se bo koncesijski način izvajanja dimnikarskih storitev zaključil, kar pomeni, da bodo brez novega dogovora oz. novega sistema te storitve prepuščene trgu. Uporabniki bodo lahko sami izbrali izvajalca dimnikarskih storitev, ki bo moral imeti licenco, kar je celo po oceni ministrstva za okolje in prostor pomembna pomanjkljivost sedanjega sistema, ki je vpeljal dimnikarska območja, za katera je ministrstvo podeljevalo koncesije.

»Cilji izvajanja storitev ostajajo varstvo okolja ter varstvo zdravja in premoženja državljanov, kot tudi energetska učinkovitost kurilnih naprav,« pravijo na omenjenem ministrstvu, kjer dodajajo, da se obveznosti izvajalcev dimnikarskih storitev bistveno ne spreminjajo, prav tako ne obveznosti uporabnika, ki bo po novem sam lahko izbral dimnikarja.

Zastavlja se vprašanje, kaj bo nova ureditev pomenila za cene teh storitev. Na ministrstvu pravijo, da licenčni sistem, ki se obeta, ne pomeni popolnoma prostega trga, temveč regulativno dejavnost, cenik naj bi dorekli s podzakonskimi akti. »Za zdaj predvidevamo, da bo cenik temeljil na maksimalnih in ne fiksnih cenah, saj ocenjujemo, da bo konkurenca med izvajalci dimnikarskih storitev pozitivno učinkovala tako na raven kakovosti izvajanja storitev kot na cene, saj si bodo izvajalci konkurirali za uporabnike na širšem obmocju države.«

In nadzor? Nad dimnikarji naj bi ga izvajala podeljevalec licence in inšpektorat (pravilnost pregledovanja, izpolnjevanje pogojev, izpolnjevanje obveznosti pregledovanja na poziv), nad uporabniki pa inšpektorat.

KAJ PRAVIJO DIMNIKARJI?

Seveda nas je zanimalo, kaj o starem in novem načinu izvajanja dimnikarske službe pravijo dimnikarji. Obrnili smo se na Ano Jelančič iz sevniškega podjetja Snedim, v katerem 27 zaposlenih skrbi za osem dimnikarskih območij (Sevnica, Krško, Brežice, Kozje, Škocjan, Šentjernej, Žužemberk in Dobrepolje).

»Koncesija vsem uporabnikom omogoča zagotovljeno opravljanje dimnikarskih storitev po enaki ceni v vsej Sloveniji. Tako so zagotovljeni požarna varnost, varnost pred zastrupitvami ter varovanje zraka, o katerem vse premalo govorimo. Slovenija je na katastrofalnem tretjem mestu po onesnaženosti, velik vpliv tega je obremenitev iz malih kurilnih naprav. Sistem podpiram, vendar bi ga bilo treba dodelati in nadzirati,« pravi Jelančičeva, ki predvideva, da sprememba na področju dimnikarske dejavnosti ne bo taka, kot jo opisujemo mediji. »Obvezne službe država ne more in ne sme kar opustiti, jo prekiniti. Kdo bo odgovarjal za požare, smrtne žrtve, zastrupitve, povečanje onesnaženosti zraka itd.? Minister?! Predsednik vlade!? Kaj če bi opustili tudi zbiranje odpadkov, vodooskrbo? Konec koncev ima država obvezo voditi kataster kurilnih in dimovodnih naprav in o njih poročati EU, vse zaradi varstva ljudi in okolja,« meni sogovornica, ki se konkurence ne boji.

Omeni, da že zdaj primanjkuje strokovnih in usposobljenih dimnikarjev v Sloveniji. Iz prve roke pove, da dimnikarjev pri nas ni, ker so država in posledično mediji poskrbeli za antipropagando poklica dimnikar: »V našem podjetju kader, ki ima končano najmanj srednjo šolo, priučimo in potem vsak opravi prekvalifikacijo.« Ob tem pa v razmislek doda še to, da obstaja možnost, da bodo k nam te storitve prihajali opravljat drugi, npr. Romuni, Bolgari, ker je pretok delovne sile v EU prost.

Meni, da bo prost trg prinesel višje cene, ker se bo moral izvajalec peljati do vsakega uporabnika posebej. »Sedaj delamo tako, da hkrati obdelamo celo vas, ulico ipd. Kdo bo šel k strankam, ki so visoko v hribih, in za kakšno ceno?«

Tudi glede nadzora je zelo kritična, predvideva, da bodo ljudje dimnikarja klicali, ko ne bodo mogli več kuriti, zato bi utegnili biti dimniški požari pogostejši. »Na terenu smo 36 let in vemo, da stranke niti ne razmišljajo o dimnikarju, ker so bile vajene, da smo jih obiskali ob napovedanem času in ob potrebnem terminu.«

Članek je bil objavljen v 12. številki Dolenjskega lista, 26. marca 2015

Janja Ambrožič

starejši najprej | novejši najprej

Komentarji (8)

5.7.2015+3     + (3)     – (0)     Oceni korli 

ne bo se več tako kradlo,ne bo več monopola,bodo nekateri manj bogati

5.7.2015Oceni korli 

ne bo se več tako kradlo,ne bo več monopola,bodo nekateri manj bogati

5.7.2015+3     + (3)     – (0)     Oceni obcan 

inkasanti ne bodo več kasirali in samo obrazcev o pregledu izpolnjevali ampak bodo morali tudi kako peč spucat če bodo hoteli še naprej k isti stranki priti

5.7.2015+1     + (1)     – (0)     Oceni matej 

Kdo pa zdaj odgovarja, če pride do do mniškega požara? Dimnikar nikakor ne.

10.7.2015+4     + (4)     – (0)     Oceni zzbm 

Edino prav! Vsak naj sam odloči kdo mu bo čistil dimnik in kurilne naprave. S kakšno pravico so do sedaj "tujci" odločali kdo bo čistil MOJ dimnik in peč v MOJI hiši! Imam orodje prilagojeno mojim kurilnim napravam, dobro vem kaj in kako očistit in sem redno čistil kurilne naprave v svoji hiši! Saj je bilo to v mojem interesu tako zavoljo izkoristka kakor tudi varnosti! Ko so sprejeli koncesijski sistem in "tujci" odločili kdo je sposoben očistit mojo peč in dimnik sem zadevo (z veliko nejevolje in jeze) prepustil njim! Zakaj za vraga bi pa plačeval nekoga, da mi samo pogleda v peč in zaračuna praktično enako kot za čiščenje! Kar pa se tiče dimniških požarov pa nebi izgubljal besed. Z uvedbo koncesij se je število povečalo in ne zmanjšalo! Ljudje so se zanašali na "koncesionarje" ki pa so dimnike čistili tako-tako. Z lastnih izkušenj povem, da sem moral reklamirati čiščenje saj dimnik ni bil očiščen in se je iz peči kadilo! Ko bo potrebno bom še vedno poklical dimnikarja vendar tistega za katerega se bom SAM odločil!

17.7.2015Oceni mirela 

Edino,pravilno..samo poglejte,kako si je Jelančička nabogatila..Kolk hiš ima,ubogi dimnikarji,pa 15,delajo,ker morajo opraviti tolk hiš..Egoist je tale Ana in njena hčerka

17.7.2015+1     + (1)     – (0)     Oceni vinko54 

Žal niso krivi dimnikarji,samo natrpan urnik imajo in delo naredijo površno..Gospa jelančič,je zame samo en materialist,katera žene svoje dimnikarčke do onemoglosti...Mi si bomo čistili sami,kot vedno,kljub temu morali smo,plačati dimnikarske usluge

18.7.2015+1     + (1)     – (0)     Oceni Resnica 

Flancanje o tem, da koncesijska dimnikarska podjetje skrbijo za varnost naših hiš, je čisto nakladanje! Drži, pravilno vzdrževanje dimovodnih naprav in kurišč prispeva k boljši požarni varnosti. Požarna varnost pa je v interesu vsakega posameznika. Torej koncesionarji niso tisti, ki izključno skrbijo za to! So tudi dimnikarji z ustrezno strokovnostjo, ki čiščenja prav tako opravijo primerno in za manjši denar. In so veliko bolj časovno fleksibilni. Neumnost pa je, da država ljudem vsiljuje, kdo jim bo kurilne naprave čistil zaradi varnosti njihovega premoženja in varnosti.To je nekako tako, kot bi država predpisovala , pri kateri zavarovalnici naj ljudje zavarujejo življenja in premoženje, pri katerem frizerju naj se strižejo in kje naj servisirajo avtomobile. Vsak naj se po svoji pameti odloča, kdo mu bo čistil kurišče. Država pa naj kontrolira na način, kot to počne že sedaj!

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava