Spravna slovesnost, romarska cerkev Zaplaz

30.5.2015 | 10:00

Sobota, 30. maja 2015, ob 10. uri.

Ob letošnjem spominjanju 70. obletnice konca 2. svetovne vojne in povojnih množičnih zunajsodnih umorov se želimo tudi v novomeški škofiji, ki je še posebej zaznamovana z vojnim in povojnim dogajanjem, pridružiti spravnemu procesu slovenskega naroda. Zato v Škofiji Novo mesto ob letošnjem praznovanju godu bl. Alojzija Grozdeta pripravljamo spravno slovesnost v soboto, 30. maja 2015, v božjepotnem središču na Zaplazu. Blaženi Alojzij Grozde, prvi slovenski mučenec, je tudi priprošnjik za spravo v našem narodu.

Škofijsko spravno slovesnost smo poimenovali Resnica in sočutje 1945 – 2015 in se z njo pridružili istoimenski državljanski pobudi, ki želi »po sedemdesetih letih vzpostaviti proces dokončnega slovesa od druge svetovne vojne ter z njo povezane državljanske vojne in povojnega nasilja ter odpreti prostor svobodnega, varnega in iskrenega medsebojnega življenja za naše otroke.«

S slovesnostjo želimo opozoriti na najgloblji temelj sprave: na odpuščajočo Božjo ljubezen, ki zaobjema vse, tako žrtve kot njihove rablje, prav tako tudi potomce enih in drugih. Verni ljudje smo prepričani, da s tem sledimo Božji usmiljeni ljubezni. Neverne in drugače misleče pa vabimo, da se nam pridružijo in da motiv za resnico in sočutje najdejo v najglobljih temeljih svoje človečnosti. Zato menimo, da si moramo vsi prizadevati za sočutni spomin na tragične dogodke, iskreno, brez ideoloških interpretacij ubesediti dogodke naše travmatične zgodovine ter biti pripravljeni na iskreno kesanje, obžalovanje in odpuščanje za mirnejše in strpnejše sožitje.

Slovesnost na Zaplazu se bo začela z mašo ob 10. uri na prostoru ped cerkvijo. Od 9. ure dalje bodo molitev oblikovali predstavniki Župnijskih pastoralnih svetov in mladine. Po maši bo sledil blagoslov spominskega obeležja v neposredni bližini cerkve: betonskega križa in kamnite posode pod njim. Predstavniki mladih bodo vanjo med posebnim obredom vsuli prgišče zemlje z 28 krajev z vsega sveta, kjer so pred 70 leti trpeli naši ljudje na vseh straneh. Imena teh 28 simbolnih krajev trpljenja in smrti bodo napisana na kamnitem obodu okoli posode. V celoto jih bo povezoval napis Resnica in sočutje. Izza kamnitega oboda se bo dvigal križ, ki je simbol trpljenja in smrti, po krščanskem prepričanju pa tudi odpuščanja, sprave in novega življenja. Predviden je tudi primeren prostor za prižiganje sveč.

Pri slovesnosti bo pel združeni pevski zbor dekanije Leskovec pod vodstvom prof. Aleša Makovca. Po končani maši in blagoslovu spominskega obeležja bo veliko priložnosti za prijateljske pogovore, pa tudi za osebno molitev v kapeli bl. Alojzija Grozdeta ter pred kipom zaplaške Marije v cerkvi.

Isti dan zvečer ob 20. uri, bo v cerkvi še koncertna izvedba Requiema Johna Rutterja ter prva izvedba skladbe (psalma) De profundis Aleša Makovca. Deli bo izvajal zbor Vokalna akademija Jurij Slatkonja iz Novega mesta s solistko Matejo Arnež Volčanšek pod vodstvom prof. Aleša Makovca. Vstop je prost.