DL: Antena z enega na drugi prag

27.1.2012 | 13:50

Si.mobil je bazno postajo za mobilno telefonijo, ki jo je pred dobrimi štirimi leti postavil na polju pri Dragatušu (na sliki), nedavno prestavil na grič Cirnik nekaj sto metrov stran. (Foto: M. B. -J., arhiv DL)

Si.mobil je bazno postajo za mobilno telefonijo, ki jo je pred dobrimi štirimi leti postavil na polju pri Dragatušu (na sliki), nedavno prestavil na grič Cirnik nekaj sto metrov stran. (Foto: M. B. -J., arhiv DL)

Operater za mobilno telefonijo Si.mobil se je očitno odločil, da ne bo kar tako odšel z dragatuškega konca, kjer vztraja od leta 2002, ko je želel postaviti bazno postajo za mobilno telefonijo na gasilskem domu sredi Dragatuša, a je vaščanom to namero uspelo preprečiti. Maja 2007 pa je Si.mobil začeli kopati temelje za bazno postajo sredi dragatuškega polja. Dobil je celo gradbeno dovoljenje, a je začel graditi pred njegovo pravnomočnostjo.

Zato je ena od soglasodajalk vložila na upravno sodišče tožbo zoper Republiko Slovenijo, ki jo je zastopalo ministrstvo za okolje, zaradi gradbenega dovoljenja, ki ga je za gradnjo bazne postaje izdalo omenjeno ministrstvo. In tožbi krajanke je upravno sodišče ugodilo, kar so takrat v Dragatušu pospremili z besedami, da pravna država res deluje neodvisno. A takrat je bazna postaja s 36 metrov visokim antenskim stolpom že stala. Dragatušcem pa se je po dobljeni tožbi zdelo logično, da investitor črno gradnjo sanira in vzpostavi prvotno stanje.

Večkrat so svetovali Si.mobilu, naj postavi bazno postajo pri dragatuški lovski koči ali na griču Cirnik. In pretekli teden je Si.mobil res prestavil bazno postajo na Cirnik, nedaleč od Velikega Nerajca, a tudi le nekaj sto metrov stran od prejšnje lokacije. Tokrat pa so se oglasili v Velikem Nerajcu z vprašanjem, za kakšno zmago Dragatuščev gre, če jim je uspelo, da so anteno s polja preselili na rob sosednje vasi. Vprašanje pa je, če bodo Nerajčani dobili odgovor. Uslišani niso bili niti takrat, ko so pisali pisma na Si.mobil, okoljsko ministrstvo, krajevno skupnost Dragatuš, proti bazni postaji v bližini vasi pa zbrali tudi 50 podpisov. Po njihovem bi bilo prav, da bi anteno preselili stran od ljudi, ali pa naj bi ostala, kjer je bila doslej. A odnehali so, ko so spoznali, da stoji za vsem skupaj politični lobi. Tako trdijo.

Dragatušci so menili, da ni prav, da bazna postaja stoji na najnižji točki dragatuškega polja, nedaleč od naselja in na vratih v krajinski park Lahinja. A tudi sedaj je blizu vasi in pred vrati v krajinski park. Ob vsej tej kolobociji pa bodo morda prav prišli vsaj betonski temelji bivše bazne postaje na dragatuškem polju. Akademski kipar Dirk Heij je že pred časom predlagal, da bi na te temelje postavili šest metrov visoko sončnico iz nerjaveče kovine.

Članek je bil objavljen v 49. številki Dolenjskega lista 8. decembra 2011.

M. Bezek-Jakše

starejši najprej | novejši najprej

Komentarji (5)

26d nazajEksili

Joj ne, čemu postavljati sončnico iz kovine v take prelepe in naravne kraje? Iz lesa bi bila veliko lepša. Lahko pa bi naredili nekaj povsem novega. Sončnico iz lesa, ki bi bila hkrati veternica.

25d nazajantena

Seveda je lahko tak stolp v krajinskem parku moteč, vendar pa sevanje antene na stanovalce vasi je zanemarljivo v primerjavi s sevanjem mobilnika ob glavi, kakor tudi, če ga uporabnik venomer nosi s sabo. Mobilnik se v krajših časovnih obdobjih javlja bazni postaji v omrežje in takrat seva signal neposredno tudi na telo, da pri daljšem telefoniranju glede sevanja niti ne govorimo o škodljivih vplivih na telo. To je problem in ne toliko sevanje bazne postaje.

24d nazajAndrej

Dragatušči in ostali krajani, ne dajte se zavesti, kapitalu, si mobilu in posameznikom, ki ne poznajo voliva sevanja na zdravje vas in vaših otrok. Spomnite se Antona Komata iz sestanka v Dragatušu, ko je pokazal neodvisne raziskave glede sevanja in kako je to škodljivo za zdravje ljudi. Preženeite kapitaliste v loze.....tako moćne sevalne naprave nimajo kaj počet v naseljih. Podpiramo vas.

23d nazajvika lozar

Prepričana sem, da tudi Dragatušci veselo pritiskajo mobitel k ušesu in za to je seveda potrebna antena. Strokovnjaki povdarjajo, da to sevanje ne škodi in jaz jim verjamem. Sicer pa vse civilne iniciative, ki se pojavljajo v Sloveniji ne morejo biti verodostojne, ker enostavno nočejo slišati in negirajo mnenja, ki so drugačna od njihove prepričanosti v svoj prav. ¸Kolikor vem je najglasnejšji baje bil užaljen, ker je niso postavili na njegovem vrti seveda za masten denar. V Ljubljani je antena skoraj na vsakih 100 metrov, toliko v vednost. Seveda je najlažje kričati, da želimo živeti v čistem okolju, vsa dobrobit civilizacije pa naj ostane.

23d nazajantena

Gospa Vika, ne morem si kaj in naj mi bo oproščeno, če vam pravim, da naivno verjamete strokovnjakom. "Strokovnjaki", ki navajajo, da sevanje mobilnika ni škodljivo, so za tako navajanje zagotovo plačani, da to navajajo. Na medmrežju bodete našla zadosti dokazov za to in kakšne vse posledice povzroča sevanje mobilnika. Sicer pa ste imela priliko to razlago poslušati tidi v vaši bližini, kot navaja gornji komentator. Torej, proč od telesa z mobilnikom in uporabljati ga le v nujnem primeru in na kratko.

Komentiraj prispevek

Uporabniško Ime

e-Naslov

Vaš komentar

Izračunajte vsoto osem in tri: